مدرسه

آقای مدیرکل نوسازی مدارس، منطقه عشایر شهرستان اندیکا فرزند خوانده خوزستان نیست!

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز،  روز چهاردهم آذرماه سال جاری رئیس آموزش و پرورش عشایر شهرستان اندیکا در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت؛ ۲۵ مدرسه چادری در شهرستان اندیکا وجود دارد که با توجه به سردسیر بودن منطقه  و عدم وجود گازکشی و کمبود نفت در منطقه مشکلاتی را برای دانش آموزان و معلمان به وجود می آورد. که نیاز است این مدارس با کمک اداره کل نوسازی مدارس خوزستان از چادر به مدارس پیش ساخته تغییر داده شوند.

شفیعی افزود؛ کمبودها در مدارس تنها به وجود مدارس چادری ختم نمی شود و در مناطق مختلف عشایری شهرستان ۱۲ مدرسه استجاری داریم. که این مدارس در بعضی جاها تنها ازسنگ بدون ملات (لیر) ساخته شده اند و اگر به جای پرداخت اجاره از مدارس پیش ساخته استفاده شود و اداره نوسازی این مدارس پیش ساخته را تامین کند وضعیت به مراتب ایمن تر و بهتر از مدارس اجاره ای است.

رئیس آموزش و پرورش عشایر در گفتگو با خبرنگار ما گفت؛ ۵۰ مدرسه با بافت فرسوده در بخش عشایری شهرستان اندیکا داریم که نیاز به تعمیرات و بازسازی اساسی دارند و متاسفانه اداره کل نوسازی استان خوزستان هیچگونه اعتباری در ۴ سال گذشته برای تعمیر و بازسازی این مدارس و همچنین ایجاد تجهیزاتی از قبیل سرویس بهداشتی  به آموزش و پرورش عشایر شهرستان اندیکا اختصاص نداده است.

وی افزود؛ با کمک طرح بنیاد برکت مقام معظم رهبری ۲۵ مدرسه نوساز در سال ۹۰ در بخش عشایری شهرستان اندیکا احداث شد که متاسفانه به علت عدم تخصیص اعتبار نگهداری و مرمت از طرف اداره کل نوسازی استان در ۴ سال گذشته در حالی که تنها ۶ سال از عمر مفید این مدارس گذشته است به علت بلند شدن ایزوگام و فرسوده شدن سقف مدارس احتمال ریزش آنها وجود دارد و این مدارس بخاطر فرسودگی شدید نیاز به اعتبار فوری برای باسازی دارند.

حدود یک ماه پیش آقای علی عسگر ظاهری نماینده مردم اندیکا در مجلس شورای اسلامی در مجلس در مصاحبه ای گفت؛ در حوزه انتخابیه ام ۱۵۰۰ روستا وجود دارد که علاوه بر اینکه گازکشی ندارند برخی از آنها آب شرب و برق هم ندارند با تمام این محرومیت ها اکثر مدارس این منطقه کانکس و چادری هستند و یا اگر ساختمانی دارند فرسوده و نامناسب است.

ظاهری افزود؛ از رئیس نوسازی مدارس کشور دعوت کردیم تا بازدیدی از این مناطق داشته باشد اما دعوت ما را قبول نکرد. اداره نوسازی و استانداری خوزستان هم کاملا در جریان شرایط بد این مدارس هستنداما در سال های گذشته بودجه مناسبی برای این مناطق پرداخت نشده است.

ظاهری با بیان اینکه در منطقه شیخان برون عالی اصلا مدرسه ای وجود ندارد ادامه داد شمال استان خوزستان از لحاظ امکانات آموزشی شدیدا دچار مشکل است.

همانطور که در دو مصاحبه فوق مشاهده کردید اداره کل نوسازی خوزستان هیچ گونه توجه و نظارت بر تعمیر و بازسازی مدارس عشایری شهرستان اندیکا در چهار سال گذشته نداشته است. در حالی که تنها در مدت همین سه ماه گذشته اعتبارات قابل توجهی برای دیگر شهرستان های استان هزینه کرده است.این اعتبارات میلیاردی به شرح زیر است.

پرده اول : روز چهارشنبه  ۱۵آذر ۹۶ در سفر استاندار و مدیرکل نوسازی مدارس استان خوزستان به شهرستان شوشتر کلنگ زنی احداث ۲۷ باب مدرسه زده شد. این ۲۷ فضای آموزشی دارای ۱۰۸ کلاس درس با مساحت ۱۳ هزار مترمربع به مبلغ ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تا قبل از سال تحصیلی آینده آماده می شوند.

پرده دوم: ۸ آذر ۹۶ روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس خوزستان؛ ۹ مدرسه ۲،۱ و ۳ کلاسه مطابق مناسب ترین استانداردهای آموزشی با هزینه کرد ۵۰۰ میلیون تومان در روستاهای دهستان احمد فداله بخش شهیون دزفول ساخته و افتتاح شدند.

پرده سوم؛ ۲۴  آبان ۹۶ مدیر کل نوسازی مدارس استان خوزستان ؛ از اقدامات صورت گرفته اداره کل نوسازی مدارس در سطح شهرستان اهواز و حومه در سال ۹۶ تحویل ۱۲۰ کلاس درس نوساز و همچنین تعمیر ۱۵۰ مدرسه در قالب ۱۰۰۰ کلاس درس می باشد.

پرده چهارم: مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان در نشست خبری در اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان؛ ۳۰ درصد از مدارس خوزستان در معرض تخریب قرار دارنداین در حالی است که هیچ گونه اعتباری برای تعمیر و بازسازی آنها اختصاص نیافته است.

به راستی آیا فقط برای مدارس عشایری شهرستان اندیکا که هم از نعمت گاز محروم است و هم نفت به سختی در منطقه یافت می شود و در جوار کوههای برف گیر با سرمای بعضا زیر صفر روبه رو است، فقط کمبود اعتبار هست؟؟ آیا واقعا بخش آموزش و پرورش عشایر اندیکا فرزند خوانده خوزستان است که در ۴ سال گذشته هیچ گونه اعتباری برای مرمت و بازسازی مدارس آن اختصاص داده نشده است؟

تصاویر زیر مدارس عشایری بخش مرکزی شهرستان اندیکا است که با همکاری گروه خیرین محمد رسول الله و خبرگزاری فارس منتشر شده است.

 

مدرسه ۱

مدرسه ۲

گزارش های بیشتر در مورد محرومیت و مدارس بخش مرکزی شهرستان اندیکا را در لینک های زیر بخوانید.

 

اینجا مدارس با هیزم گرم می‌شوند/ دانش‌آموزانی که در کلاس‌های سنگی و چادری درس می‌خوانند+تصاویر

 

 

اوضاع وخیم مدارس بدون سقف منطقه «شاهزاده عبدالله» شهرستان اندیکا

 

 

انتظار می رود اداره کل نوسازی مدارس استان خوزستان در اولویت اول با تبدیل ۲۵ مدرسه چادری و ۱۲ مدرسه استیجاری به مدارس پیش ساخته کانکسی  اقدام نماید چرا که بخاطر برودت هوا و دمای نزدیک به صفر منطقه و عدم گازکشی و نبود راه های ارتباطی برای دسترسی و تهیه نفت سفید، سرمای هوا دست های دانش آموزان معصوم را برای گرفتن مداد بسیار آزار می دهد. و در اولویت دوم با اختصاص هزینه مرمت و باسازی از تسریع روند فرسودگی مدارس احداث شده توسط بنیاد برکت جلوگیری کند.

والعاقبه اللمتقین