امامزاده عبدالله اندیکا

روستای امامزاده شاهزاده عبدالله(ع) بخش مرکزی اندیکا نیاز به توجه جدی دارد.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

روستای «امامزاده شاهزاده عبدالله(ع)» شهرستان اندیکای خوزستان، با وجود همه ظرفیت‌های گردشگری مذهبی که دارد، ساکنان آن از مشکلاتی چون وضعیت نامناسب جاده، نبود آب آشامیدنی سالم و کمبود امکانات آموزشی رنج می‌برند.

 

روستای «امامزاده شاهزاده عبدالله(ع) با جمعیت ۳۵۰خانوار ثابت، پایان هرهفته مأمنی معنوی برای دلشدگان استان است که با پذیرفتن خطرات جاده‌ای درمسیراین روستا همراه با خانواده، خود را برای زیارت«امامزاده شاهزاده عبدالله(ع)» به آنجا می‌رسانند. هنگامی که به درخواست معتمدان و ریش سفیدان این روستا وارد این منطقه شدیم، زیبایی‌های اطراف روستا و بوی معطر انواع گیاهان دارویی و خوراکی، وجود آثار و ابنیه باستانی چون غارعروس، گنج گبری، آسیاب‌های آبی قدیمی و… ما را مجذوب خود کرد.

«سیدعلیرضا موسوی» یکی ازاعضای هیأت امنا و مسئول شورای حل اختلاف روستای «امامزاده شاهزاده عبدالله(ع)» با گلایه از کمبود امکانات در این منطقه می‌گوید: این روستا به لحاظ اینکه امانتدار مرقد مطهر فرزند موسی کاظم(ع)است، هرهفته پذیرای ده‌ها خانوار از سراسر خوزستان است، اما متأسفانه از سال‌ها پیش تاکنون مسئولان ۳۲ کیلومتر جاده خاکی روستا را تا مرحله زیرسازی و شن‌ریزی آماده آسفالت کرده‌اند، اما به‌دلیل نبود اعتبار کار نیمه کاره رها شده و این همه زحمات هرساله به هنگام فصل بارندگی شسته و از بین می‌رود. از طرفی، تاکنون دهها تصادف در جاده این روستا رخ داده که گاه منجر به فوت نیز شده است.وی به وضعیت نامطلوب آب شرب و ادامه تحصیل دانش‌آموزان روستا اشاره می‌کند و می‌افزاید: از سال ۹۳ با تلاش امورعشایر حدود ۷۰ کیلومتر لوله آب شرب از آبشارهای «آرپناه» به این منطقه انشعاب داده شد که متأسفانه به‌دلیل کم آبی و استفاده غیرمجاز روستاهای پایین دست، جریان آب برای همیشه قطع و اهالی این روستا مجبور هستند از چشمه‌های غیر بهداشتی با دبی بسیار پایین برای آب شرب و بهداشت خود استفاده کنند. موسوی به وضعیت نامناسب فضاهای آموزشی روستا اشاره می‌کند و می‌گوید: متأسفانه ۲۷۰ دانش‌آموز دختر و پسر دبستانی و راهنمایی منطقه گاهی پس از پایان مقطع تحصیلی به‌دلیل نبود دبیرستان در روستا مجبور به ترک تحصیل می شوند یا برای ادامه تحصیل به‌همراه خانواده‌های خود از روستا مهاجرت  کرده و در حاشیه شهرهای مسجدسلیمان، شوشتر و دزفول ساکن می‌شوند.
«سید سبزی موسوی» یکی دیگر از ریش سفیدان و معتمدان روستای امامزاده شاهزاده عبدالله(ع) نیز می‌گوید: تاکنون ده ها بار به همراه تعدادی از معتمدان و اعضای شورای روستایی به مسئولان ذیربط برای پیگیری‌های مشکلات منطقه به مرکزاستان و اندیکا مراجعه کرده ایم، اما متأسفانه بجز وعده وعید تاکنون چیزی حاصل نشده است.
در همین حال، «محسن طهماسبی» رئیس آبفای روستایی شهرستان اندیکا با تأیید وجود مشکل آب شرب وغیر بهداشتی ساکنان این روستا، می‌گوید: طرح مطالعاتی انشعاب ۶۵ کیلومتر به‌وسیله لوله‌های ۸ اینچی و ۱۰ اینچی از پشت دریاچه سد شهیدعباسپور به موافقت اداره کل آبفای خوزستان رسیده که تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا اوایل سال آینده با تخصیص اعتبارات لازم عملیات آبرسانی به این روستا را آغاز کنیم.
«پوریا دشتی زاده» معاون راه‌های روستایی خوزستان نیز در این باره اعلام کرد: باعنایت به انجام زیرسازی مسیر امامزاده شاهزاده عبدالله(ع) در سال ۹۵ توسط این اداره کل و بهسازی مسیر تردد روستاییان و همچنین افزایش هزینه اجرایی پروژه با توجه به کوهستانی بودن مسیر جهت انجام جاده فوق تا مرحله آسفالت نیازمند ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار است. به هرحال، با توجه به محدودیت‌های بودجه‌ای شهرستان اندیکا، برنامه‌ریزی جهت مطالعه مسیر به‌طول ۱۰ کیلومتر در فاز اول تا پایان سال ۹۷ در حال انجام است که پس از انجام روند مطالعات و مناقصه، این طرح عملیاتی می‌شود.
از طرفی، غلامرضا شریعتی استاندارخوزستان نیز درتماس تلفنی و شنیدن بخشی از مشکلات روستای امامزاده شاهزاده عبدالله(ع)قول داد که بزودی شخصاً در منطقه حاضر شده و از نزدیک مشکلات مردم این روستا را رصد و به‌صورت جدی دستور پیگیری صادرخواهد کرد. ایران آنلاین/ هوشنگ فرجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *