۱

مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان در جمع معلمان حق التدریس اندیکا: تربیت دانش‌آموز دانا وظیفه نظام تعلیم و تربیت است.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان گفت: مهم‌ترین وظیفه معلمان تربیت دانش‌آموز دانا است و این معلمان بودند که در روند پیروزی انقلاب طلایه‌دار جریان انقلابی بودند.

 

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، به نقل از اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش خوزستان، محمد تقی زاده پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۱۸ بهمن‌ماه ۹۶ در جمع معلمان حق‌التدریس شهرستان اندیکا با تبریک ایام‌الله دهه مبارک فجر و گرامی داشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و بنیان‌گذار انقلاب اسلامی، اظهار کرد: نقش معلمان در پیروزی انقلاب اسلامی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. این معلمان بودند که با استعانت از پروردگار اندیشه‌های امام را در بین دانش آموزان نشر دادند.

وی افزود: تمام تلاش ما در مجموعه آموزش‌وپرورش این است که دانش آموزان مهارت‌های زندگی اجتماعی را به‌خوبی فرابگیرند تا بتواند به یک شهروند آگاه تبدیل شود و بستر کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه فراهم شود.

تقی زاده با تأکید بر اولویت‌های ۲۰ گانه آموزش‌وپرورش استان خوزستان اضافه کرد: اولویت‌های اول و آخر ما در آموزش‌وپرورش استان به ترتیب پیش‌دبستانی و کنکور است و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در همین راستا تحصیل کودکان در پیش‌دبستانی را اجباری اعلام کردیم و درنهایت خروجی آن کسب رتبه‌ی نخست جذب نوآموزان پیش‌دبستانی در سطح کشور شد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان خاطرنشان کرد: درعین‌حال تمامی تلاش ما این است که دانش‌آموز را با یک هویت دینی، مذهبی و ملی پرورش دهیم تا فرزندان این سرزمین به‌خوبی با آموزه‌های قرآن کریم، نهج‌البلاغه و سیره ائمه معصوم آشنا شوند و بتواند در فرآیند مسائل فرهنگی و آموزشی نقش مؤثری در جامعه ایفا کنند.

تقی زاده مهم‌ترین رسالت آموزش‌وپرورش را تربیت نیروی انسانی توانمند دانست و گفت: مهم‌ترین سرمایه اجتماعی آموزش‌وپرورش دانش‌آموز است. با داشتن برنامه علمی و نیروی انسانی کارآمد می‌توان شاهد شکوفایی استعداد دانش آموزان خوزستانی بود.

وی در ادامه تأکید کرد: معلمان نقش بالایی در شکل‌گیری شخصیت دانش آموزان دارند. نوع برخورد و رفتار معلم تعیین‌کننده سرنوشت دانش‌آموز در آینده خواهد بود. به همین دلیل معلمان باید تلاش کنند در برخوردها و کنش‌های خود با دانش آموزان بر اساس آموزه‌های دینی عمل کنند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان گفت: اختراع خط در ۵ هزار سال پیش از میلاد مربوط به جیرفت کرمان در ایران بوده است. بیش از ۷ هزار سال است که الفبا آموزش می‌دهیم، معنا و مفهوم ساده‌ترین واژه‌ها یعنی محبت، دوستی، رفاقت، وحدت، هماهنگی و همدلی باید به‌خوبی به دانش‌آموزان آموزش داده شوند.

تقی‌زاده افزود: یک انسان دانا و نخبه انسانی است که ساده‌ترین واژه زندگی اجتماعی خود را بفهمد و آن‌ها را به کار ببندد و از توانایی، استعداد و ظرفیت‌های خود به‌خوبی استفاده کند. این مسیر واقعی زندگی علمی، فرهنگی و اجتماعی است. اگر این اتفاق بیافتد در علم، تکنولوژی و اقتصاد مشکل نخواهیم داشت. ما باید سهم بالایی در تولید علم و تکنولوژی در دنیا داشته باشیم. معنای نخبگی تنها موفقیت درسی نیست، بلکه هدف ما باید تربیت دانش‌آموز جامعه‌پذیر باشد.

وی با اشاره به این‌که در خوزستان یک‌میلیون دانش‌آموز مشغول به تحصیل هستند، گفت: ۷۰ هزار پرسنل در آموزش‌وپرورش فعالیت می‌کنند. خوزستان ۶۰۰ سال قبل از آکسفورد دانشگاه داشت. معلمان ما باید با تاریخ اسلام و ایران کاملاً آشنا باشند و امروز باید بدانیم که فرزند ما باید برای چه چیزی تلاش کند، چه هویت و شخصیتی داشته باشد. اگر دانش‌آموز ضعیف داشته باشیم، در آینده انسان‌های تاریخ‌ساز نخواهیم داشت.

تقی‌زاده تصریح کرد: سالانه ۷ هزار نفر متقاضی خروج از استان هستند. به کار گرفتن فرزندان فرهنگیان باید یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما باشد چراکه این اقدام نقش مهمی در حفظ نیروی انسانی در استان دارد. مشکل اساسی کشور بیکاری و عدم اشتغال است و در حال حاضر چهار هزار نفر در خوزستان معلم حق‌التدریس شدند با این کار جوانان صاحب مدرک در خوزستان به‌عنوان معلم حق‌التدریس مشغول به کار شدند. البته آموزش‌وپرورش اداره کاریابی نیست و هدف ما از این کار تنها کمک به حل مشکل اشتغال نبوده است.

وی بابیان این‌که در سال جاری ۱۰۵ هزار نوآموز پیش‌دبستانی جذب شدند، گفت: در پیش‌دبستانی باید مسائل ساده را به دانش‌آموز آموزش دهیم. احترام به والدین، احترام به بزرگ‌تر، محبت به همنوع، نحوه برقرار ارتباط در جامعه باید در این دوره آموزش داده شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان در پایان یادآور شد: استفاده از ظرفیت معلمان توانمند می‌تواند نقش به سزایی در ارتقای شاخص‌های آموزشی و پرورشی مناطق کم برخوردار استان داشته باشد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *