مصاحبه با علی عسگر ظاهری عضو کمسیون تلفیق در مورد حذف بودجه ریزگردها

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

مصاحبه درباره جزئیات حذف بودجه مبارزه با ریزگردها در مجلس با علی‌عسگر ظاهری، نماینده مردم مسجد‌سلیمان،لالی، هفتکل و اندیکا که اتفاقا در کمیسیون تلفیق مشغول است!

?چه اتفاقی می‌افتد که به یکباره اعلام می‌شود بودجه‌ مبارزه با ریزگردها در کمیسیون تلفیق حذف می‌شود؟
چنین اظهاراتی به‌هیچ عنوان صحت ندارد و حذف این بودجه هرگزعملیاتی نیست. در لایحه بودجه پیش‌بینی رقمی برای مبارزه با ریزگردها صورت گرفته و چه دولت، چه مجلس به‌طور صددرصدی موافق اختصاص بودجه به این بخش هستند، برهمین اساس هیچ جای نگرانی وجود ندارد و برای استان‌هایی که در معرض این مشکل هستند اعتباری پایدار در نظر گرفته می‌شود تا بتوان در سال‌های آینده در راستای حل این مشکل گام برداشت.

?اکنون گفته می‌شود، مردم اهواز حتی در خانه‌های خود از ماسک استفاده می‌کنند در چنین شرایطی مجلس برای این بخش از جامعه چه‌کار خواهد کرد؟
بی‌توجهی به این موضوع در سال‌های گذشته به بروز شرایطی منجر شده که همه نسبت به آن معترضیم. اکنون انتظار ما از دولت آن است که از انتقال آب از سرشاخه‌ها با جدیت جلوگیری کند تا بتوان حجم آورده آب در استان را افزایش داد. از سوی دیگر لازم است وزارت کشاورزی برنامه‌هایی اتخاذ کند تا هرچه زودتر نهال‌کاری در این مناطق اجرایی شود و عملیاتی مالچ‌پاشی نیز جدی گرفته شود.

در روزهای گذشته وزیر نیرو میهمان مجلس بود و جلساتی جدی داشتیم تا بتوان براساس برنامه‌ریزی و مدیریت از قطعی برق در تابستان جلوگیری کرده و مدیریت تولید آب و برق را به شکلی جدی‌تر دنبال کنیم به عبارت دیگر در حوضه‌های آب شرب و کشاورزی باید به سمت تدوین سند جامع آب گام برداشت تا بتوان اوضاع را مدیریت کرد.

?اقوام و آشنایان خود شما در جنوب کشور زندگی می‌کنند و به‌نظر می‌رسد در میان نمایندگان، شما باید حساسیت بیشتری نسبت به وضعیت این روزهای جنوب کشور داشته باشید. ارزیابی‌تان از شرایط این روزهای اهواز چیست و برای حل مشکلات این بخش چه باید کرد؟
ریزگردها تاثیرات متعددی در بخش‌های کشاورزی، کسب‌وکار، آموزش و پرورش، درمان سلامتی و غیره دارد و نیاز است که شخص رئیس‌جمهوری خود وارد این داستان شده و به استان خوزستان سفر کند تا موضوع را از نزدیک مدیریت و کنترل کند. مردم این خطه کشور شرایط بسیار‌سخت و آزاردهنده‌ای دارند و لازم است مسئولان نظام حتما انرژی بیشتری برای حل این معضل بگذارند.

?اگر این روزها شما جای ریاست جمهوری بودید چه اقداماتی را در اولویت قرار می‌دادید؟ به عبارت دیگر انتظار اصلی شما در این شرایط چیست؟
اگر جای آقای روحانی بودم غیر از آب شرب دستور می‌دادم تمام انتقال آب متوقف شود. پس از آن تلاش می‌کردم امکانات را بسیج کرده و۸۰۰هزار هکتاری را که به‌عنوان کانون‌های داخلی شناخته می‌شوند تحت پوشش گیاهی قرار داده و با تدوین برنامه‌ای دو‌ساله سعی می‌کردم معضل را مدیریت کنم. علاوه بر این تلاش می‌کردم براساس نیازهای موجود موضوع ذخیره آب در دستورکار قرار گیرد و طرح آمایش سرزمینی اجرایی شود. لازم است صنایعی که نیاز به آب دارند در محیطی نزدیک دریا‌ها به فعالیت بپردازند و جلوی صنایعی که خارج از این محدوده هستند گرفته شود؛ چراکه با این وضعیت، نه‌تنها محیط‌زیست از بین می‌رود، شاهد فلاکت نیروی انسانی نیز هستیم. من اگر رئیس‌جمهوری بودم سعی می‌کردم خود پای کار بایستم تا این بحران مدیریت شود.

?مقصر اصلی وضعیت فعلی را کدام دولت‌ها یا افراد می‌دانید؟
اکنون نمی‌توان برای این شرایط مقصر تعیین کرد؛ درواقع همه ما مقصریم، اما در سیاست‌های قبلی نیز انتقال آب یکی از اشتباهات اصلی بود که بدون مطالعه و آمایش سرزمینی اجرایی شد. این روزها بحث خشکسالی هم مطرح است و موضوع آورد آب اهمیت ویژه‌ای دارد. تمام این مسائل در ایجاد مشکلات اخیر دخیل هستند.

?گفتید حذف بودجه ریزگردها شایعه است. می‌توان گفت که مجلس با اختصاص چه رقمی به این بخش موافقت می‌کند و آیا با اختصاص بودجه امکانی برای رفع این مشکل وجود خواهد داشت؟
مهم‌ترین بحث مدیریت است. در کنار منابعی که دولت برای این موضوع اختصاص داده و حمایت مجلس نیز به دنبال آن است، مدیریت موضوعی بسیار مهم و مهم‌ترین عامل به‌شمار می‌رود. اکنون لازم است که شخص رئیس‌جمهوری پای کار بیاید. موضوعاتی هم که درباره حذف بودجه مطرح می‌شود به هیچ عنوان صحت ندارد و در سال ۹۷ حتما اعتباری برای مبارزه با ریزگردها لحاظ خواهد شد.

?درباره رقم صحبت نکردید.
اجازه بدهید درباره این موضوع در فرصت مناسب‌تری صحبت شود.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *