400820_682

گفتگویی با محسن خدری مسئول بسیج عشایری خوزستان به مناسبت برگزاری یادواره شهید مرتضی حسین پور شهید شاخص بسیج عشایری کشور

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

 

 

 

 

۱۵ بهمن یادواره سردار شهید مرتضی حسین‌پور در زادگاهش اندیکا برگزار شد. این شهید امسال به عنوان شهید شاخص سازمان بسیج عشایری کشور برگزیده شده است. ستاره‌ای از میان ۱۰ هزار شهید عشایر کشور که در دفاع مقدس به شهادت رسیده‌اند. برگزاری یادواره سردار شهید حسین‌پور را فرصتی دانستیم تا در گفت‌وگو با محسن خدری مسئول سازمان بسیج عشایری خوزستان و دبیر ستاد اجرایی یادواره ۱۰هزار شهید عشایر کشور، بیشتر از این شهید بزرگوار بدانیم.

انتخاب شهدای شاخص سال از سوی سازمان بسیج باعث آشنایی مردم با شهدای اقشار مختلف می‌شود، امسال شهید شاخص عشایری مرتضی حسین‌پور است. کمی از این شهید بزرگوار بگویید.
شهید حسین‌پور در سوم شهریور ۱۳۳۹ در روستای قاسم‌آباد شهرستان اندیکای خوزستان متولد شد. دوران تحصیل را در اندیکا و مسجدسلیمان سپری کرد و سال ۱۳۶۰ وارد سپاه شد. نکته بارز در زندگی شهید، این است که مدتی امام جمعه شهرستان مسجدسلیمان بود و بعد رخت رزمندگی پوشید و به جبهه رفت. سردار حسین‌پور در عملیات‌هایی مثل نصر۴، نصر۷، کربلای۴، کربلای۵، والفجر ۸ و والفجر۱۰ شرکت داشت. ایشان در گردان حضرت سلمان (س) مسئولیت‌هایی برعهده گرفته بود. از فرماندهی گروهان گرفته تا قائم‌مقام گردان و مدتی کوتاه هم فرمانده سپاه شهرستان لالی بود. شهید مرتضی حسین‌پور سوم فروردین ۶۷ در تپه‌های ریشن عراق به شهادت رسید و ۶ فروردین در زادگاهش به خاک سپرده شد.
شهدای عشایری غالباً ناشناخته هستند، چه اقدامی برای شناسایی شهید حسین‌پور و سایر شهدای این قشر انجام داده‌اید؟
ما سعی کردیم زندگینامه شهید حسین‌پور را در قالب بروشورهایی تهیه کنیم تا خواندنش برای عموم راحت‌تر و قابل دسترس باشد. زندگینامه، وصیتنامه و خاطرات همرزمان شهید در سراسر کشور با همکاری معاونت فرهنگی- اجتماعی سازمان بسیج عشایری توزیع شد. همچنین تهیه پوستر شهدای شاخص بسیج عشایری کشور، تهیه کتاب شهید شاخص بسیج عشایری و تهیه مستند شهید با همکاری صداوسیمای خوزستان از دیگر فعالیت‌های ماست. از طرف دیگر ستاد اجرایی یادواره شهدای شاخص عشایری را در سطح سپاه استانی و استانداری خوزستان و شهرستان اندیکا فعال کرده‌ایم که در این خصوص به جمع‌آوری آثار و اسناد شهدای عشایری می‌پردازیم. به نظر بنده هر کاری برای شهدای عشایر صورت گیرد کم است چراکه شهدای عشایر حماسه‌آفرینانی بی‌نام و نشان بودند.
برگزاری یادواره شهدا چه تأثیری روی نسل جوان کشورمان می‌گذارد؟
مقام معظم رهبری می‌فرمایند گرامیداشت یاد شهدا کمتر از شهادت نیست. مهم‌ترین انگیزه از برگزاری این یادواره‌ها تکریم و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا خصوصاً شهدای جامعه عشایری است. همه می‌دانیم که برگزاری یادواره شهدا یکی از مهم‌ترین راه‌های ماندگاری فرهنگ ایثار و شهادت است. در همین یادواره‌ها است که مجمعی از خاطرات، حضور نسل‌ها و هر آنچه یاد شهید را در اذهان تازه می‌کند را شاهد هستیم. برای حفظ انقلاب باید آرمان‌ها و راه شهدا را به نسل جوان انتقال دهیم و آن کار از طریق برگزاری این یادواره‌ها امکان‌پذیر است. می‌توان از طریق راویان و سخنرانان خوب و مؤثر به صورت سینه به سینه و شفاف برخی از ارزش‌ها را به نسل جدید از طریق یادواره انتقال دهیم. یادواره می‌تواند قهرمانان واقعی را به عنوان الگو به جوانان معرفی کند تا سبک زندگی خود را به شهدا تطبیق کنند. مهم‌ترین کارکرد و اثر یادواره‌ها ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
با توجه به نقش مرزبانی که عشایر برعهده دارند، به نظر می‌رسد پاسداشت شهدای عشایر و رزمندگان این قشر نباید محدود به دوره خاصی باشد.
بله، همان‌طور که عشایر در آغاز جنگ با اسلحه‌های خود در جنگ حضور یافته و در مقابل دشمن بعثی از کشورمان دفاع کردند، امروز هم حافظ و نگهبان انقلاب اسلامی ایران هستند و مرزداران سرزمین‌مان به شمار می‌روند. ماندگاری فرهنگ ایثار و شهادت در سطح جامعه با توجه به تهاجم گسترده فرهنگی، اعتقادی، اجتماعی دشمن برگزاری یادواره‌های شهدا می‌باشد تا جوانان و نوجوانانی که جنگ و شهادت را تجربه نکرده‌اند، نسبت به این تفکر الهی شناخت پیدا کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *