پایگاه خبری آستاره نیوز

اخبار شهرستان مسجدسلیمان، شوشتر، گتوند و اندیکا

اندیکا موبایل

سفر مدیران کل بنیاد مسکن و مدیریت بحران استانداری به مسجدسلیمان و اندیکا + فیلم

  • ۳۵

با حضور مدیران کل مدیریت بحران استانداری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان مشکلات مناطق بحرانی شهرستان های اندیکا و مسجدسلیمان مورد بررسی قرار گرفت .

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، مدیران  کل مدیریت بحران استانداری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سفر به اندیکا و مسجدسلیمان   از منازل بازسازی و نقاط بحرانی وحادثه خیز شهرستان‌های اندیکا و مسجدسلیمان بازدید کردند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: در این سفر از مناطق از جمله مناطق زلزله زده اندیکا، روستای و  شهرک امام رضا مسجدسلیمان باردید و تصمیماتی برای حل مشکلات این مناطق برنامه ریزی شد.

مرتضی شرف الدین شیرازی افزود: در  شهرستان مسجدسلیمان دو موضوع مهم مناطق آغشته به نفت و نقاط آسیب دیده وجود دارد که با هماهنگی و تلاش‌های  دستگاه‌های مربوطه این مشکلات پیگیری و برطرف خواهد شد.

وی ادامه داد: تلاش می‌شود با مشارکت مردم و بهره گیری از امکانات دولتی برای رفع نقاط خطر آفرین شهرستان‌های اندیکا و مسجدسلیمان اقدامات مناسبی صورت گیرد تا این مشکلات حل شوند. در همین رابطه روی دوتا محور توافقاتی داشتیم که توسط کارشناسان بحران پیگیری خواهند شد
همچنین در این سفر  پیگیری احداث پروژه پل سور و بهسازی وتعریض مسیر روستای غلامحسین به دینراک در دستور کار قرار گرفت که مسئولین مربوطه قول اجرایی کار را دادند.

 

 

پتروشیمی مسجد سلیمان هم تعطیل شد!

  • ۷۹

 

گاز پتروشیمی مسجد سلیمان با داشتن ۳ هزار نیروی مستقیم و غیرمستقیم از اواخر هفته گذشته تا کنون قطع شده؛ خیلی ساده است این خبرِ کوتاه، اما بدین معنی است که با این اتفاق، دست ایران از روزانه یک میلیون دلار ارز ناشی از صادرات این پتروشیمی آنهم در جنگ اقتصادی کشور قطع شده است!

البته نگاهی نگران کننده‌تر از درآمد ارزی کشور باید به این موضوع داشت؛ نگاهی به مسجد سلیمان و موج بیکاری دراین شهر که با آمدن پتروشیمی طی ۲ سال گذشته و بهره‌گیری از نیرو‌های بومی کمی کاهش یافته گویای این نکته است که اگر چرخ این پتروشیمی نچرخد و فروشی نباشد، قطعا ناهنجاری‌های اجتماعی ناشی از این تصمیم ابعادی غیرقابل پیش بینی و البته نگران کننده خواهد داشت!

گویا تیرماه امسال توافقی شفاهی بین مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز و مدیرعامل پتروشیمی مسجد سلیمان انجام می‌شود که بنابرآن قراربوده مطالبات معوق شرکت گاز به صورت اقساط پرداخت گردد، اما چند روز پیش به یکباره شرکت ملی گاز تصمیم به وصول یکباره مطالبات خود میگیرد! و در نتیجه گاز پتروشیمی را قطع می‌کند!

شایعه شده علت این امر دستور مستقیم معاون اول رئیس جمهور برای تامین کمبود منابع مالی جهت پرداخت یارانه بوده؛ نکته جالب آنکه پتروشیمی مسجد سلیمان هم اکنون از شرکت حمایت خدمات کشاورزی زیرمجموعه وزارت کشاورزی حدود ۳ همت طلب دارد که در صورت پرداخت آن می‌تواند معوقات خود به شرکت ملی گاز را بدهد!

به زبانی دیگر دولت از یک سو دنبال دریافت مطالبات خود از پتروشیمی‌هاست، اما از سویی دیگر حاضر نیست معوقات آنان را با بدهی دولت به این مجتمع‌ها صاف کند! این شرایط تا جایی پیش رفته که اینبار پای ۳ هزار نیروی انسانی در منطقه‌ای محروم به میان کشیده شده که اگر به طور میانگین هر فرد را یک خانواده ۴ نفره فرض کنیم باید بگوییم یک تصمیم بی خردانه دولت زندگی ۱۲ هزار نفر را تحت الشعاع قرار داده است! ولی یک سوال: وقتی پتروشیمی تولید نکند و طلب آن را نیز پرداخت نکنید؛ چگونه باید به درآمدی برسد که پول دولت را بدهد؟ آیا واقعا دست‌هایی در دولت در تلاشند تا در زمین دشمن بازی و ایران را نابود کنند؟!
امید است دومینوی قطع گاز مجتمع‌های پتروشیمی کشور از سوی شرکت ملی گاز که از پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه عسلویه شروع شد و اکنون به پتروشیمی مسجد سلیمان رسیده، متوقف گردد و تدبیری اندیشیده شود که هم شرکت گاز به مطالبات خود برسد و هم صنعت پتروشیمی بعنوان پیشران اقتصاد و اشتغال کشور بیش از این آسیب نبیند. /نفتی ها

پیش ثبت نام ۱۵۰ نفر در مسجدسلیمان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی

  • ۶۸

فرماندار مسجدسلیمان: ۱۵۰ نفر پیش ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی برای حوزه انتخابیه مسجدسلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا را انجام دادند‌.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، پیمان مولایی با اعلام این خبر گفت:با اعلام ستاد انتخابات کشور از ساعت۸ صبح روز ۱۶ مرداد ماه، روند پیش ثبت نام داوطلبین انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز و عصر ۲۲ مرداد ماه به پایان رسید.

وی ادامه داد:در روند پیش ثبت نام انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تعداد ۱۵۰ نفر در سامانه، ثبت نام خود را نهایی کردند که از بین این تعداد ۱۳۱ نفر آقا و ۱۹ نفر خانم حضور دارند.

فرماندار مسجدسلیمان در پایان گفت : در بین افراد داوطلب در این حوزه انتخابیه ، تعداد ۱۶ نفر دارای مدرک دکتری هستند.

 

انتصاب مهندس ناصر حسین پور به سمت سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان شوشتر

  • ۷۱

جلسه تودیع و معارفه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شوشتر در دفتر سرپرست فرمانداری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، در نشستی با حضور دکتر سید محسن سید موسوی سرپرست فرمانداری شهرستان، ناصر حسین پور به عنوان سرپرست جدید جهاد کشاورزی معارفه شد.

همچنین محمد زراعتکار مدیر قبلی این مجموعه مورد تقدیر قرار گرفت.

مدیریت جهاد کشاورزی در شهرستان‌های لالی، مسجد سلیمان و کارون و فعالیت در معاونت توسعه و پشتیبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از جمله سوابق حسین پور است.

گفتنی است، بصیری‌زاده معاون جهاد کشاورزی خوزستان و کجبافی و پارسازاده معاونان فرماندار هم در این جلسه حضور داشتند.

 

دادستان جدید شهرستان اندیکا معرفی شد

  • ۹۳

دادستان عمومی و انقلاب جدید شهرستان اندیکا با حضور با حضور معاون قضایی دادگستری خوزستان و جمعی از مدیران و مسئولان این شهرستان معرفی شد.  

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، ناصر حجاریان در این مراسم، به اهمیت استقرار امنیت و نظم عمومی در جامعه اشاره کرد و مشارکت عمومی در التزام به قانون اساسی را لازمه تحقق این امر برشمرد.

وی همچنینی با تاکید بر ضرورت تسریع همراه با دقت در رسیدگی‌ها، گفت: استفاده از فناوری‌های نوین، موجب سرعت‌بخشی به امور قضایی در کشور شده است به‌طوری که امروز ابلاغ اوراق قضایی به حضرت به صورت غیرسیستمی انجام می‌گیرد و این روند در سایر خدمات قضایی نیز در حال اجراست.

وی از مسئولان استان و سران و معتمدین عشایر و طوایف شهرستان اندیکا خواست تا با همدلی و همراهی با مجموعه قضایی این شهرستان، به پیشگیری از وقوع جرائم و آسیب‌های اجتماعی، رفع اختلافات و حل و فصل دعاوی از طریق غیرقضایی همکاری و به کاهش دامنه اختلافات در شهرستان کمک کنند.

در این آیین با معرفی حامد محمدصالح به‌عنوان دادستان جدید عمومی و انقلاب اندیکا، از زحمات علی زلقی دادستان پیشین این شهرستان قدردانی شد.

گفتنی است علی زلقی از این پس به‌عنوان دادستان عمومی و انقلاب مسجدسلیمان در دستگاه قضایی ادامه خدمت خواهد کرد.

مسافرپایتخت : خاطرات امان الله خان عشایرزاده ی ۱۲۰ سال پیش از دیار اندیکا

  • ۷۶

پیشگام خاطره نگاری تاریخی در خوزستان؛

میرزا امان الله خان بختیاری

دکتر عباس امام :
یکی از گونه های نوشتاری با اهمیت در مطالعات تاریخی، گونه "خاطرات" می باشد ؛ گونه ای که  در قالب های گوناگون یافت می شود، و از دیدگاه تاریخ پژوهی هم محاسن خاص خود را دارد و هم معایب خود را. با آن که سنت خاطره نویسی در تاریخ ایران پیشینه ای دراز دامن دارد،اما تا آنجا که به تاریخ،ادبیات و فرهنگ خوزستان پیشامشروطیت(حتی زمانه و روزگار شکل گیری جنبش مشروطه) برمی گردد، دراین زمینه تا کنون از خوزستانی ها اثری یافت نشده است، یا دستکم شوربختانه بنده از آن/ها بی خبرم. به این ترتیب،گمان می رود که "مسافرپایتخت:خاطرات و سفرنامه میرزا امان الله خان بختیاری" نخستین نمونه از خاطره نویسی های شخصیت های خوزستانی است. این، نخستین مزیت این اثر است. دومین جنبه اهمیت کتاب در این است که بدانیم راوی این خاطرات نه یک فرد بارآمده در محیط های شهری خوزستان عصرمشروطیت بلکه عشایرزاده ای است برآمده از منطقه محروم اندیکا،بویژه اندیکای حدودا 120- 130 سال قبل. اگر خواننده با میزان محرومیت های عشایر آن منطقه در عصر مشروطیت(و حتی همین امروز) آشنا باشد،آنگاه ارزش کار را بهتر درخواهدیافت که چگونه فردی از اهالی آن محل و آن زمان اصولا از سواد خواندن و نوشتن برخوردارشده و دست به چنین ابتکار بی نظیر یا کم نظیری زده است. ویژگی جالب توجه دیگر کتاب،سبک نگارش امان الله خان است که برخلاف اکثر آثار نوشتاری عصرمشروطه که همچنان به سبک و سیاق نوشتارمغلق و منشیانه پیشامشروطه گرایش داشتند،در"مسافر پایتخت" با نوشتاری بسیار راحت و نسبتا خوشخوان روبروهستیم که بعیداست حتی نسل جوان امروزی نتواند براحتی با آن ارتباط برقرارکند.

 

 نکته بعد، کنشگری سیاسی-اجتماعی امان الله خان است که چگونه وی از نقطه ای دوردست و محروم به سمت حرکت مشروطیت کشیده می شود و مناصبی اداری-اجتماعی-قضایی را برعهده می گیرد،هرچند خیلی زود به عللی که خود در این خاطرات برشمرده است آرام آرام از مشروطیت روی می گرداند اما درعمل رویاروی مشروطه خواهان نیز قرار نمی گیرد. دلسوزی وی برای همولایتی ها و همتباران نیز نکته جالبی است که اصولا محوراصلی شکل گیری این رساله در حرکت به سوی تهران برای احقاق حقوق مردمان عشیره و طایفه خویش است. خودانتقادی محترمانه و دلسوزانه از جناح مشروطه طلب ، از دیگر ویژگی های نوشتار و خاطرات امان الله خان است که در چندین صفحه از صفحات کتاب خواندنی است و تامل برانگیز. امان الله خان،بخصوص از ناامنی ها و اغتشاشات بعد از پیروزی مشروطه خواهان ناخرسند است و بارها از آن گله و شکایت می کند؛ همچنین،از عدم برپایی شایسته و سریع بساط دادگستری در سطح جامعه. درجایی می نویسد"ای برادر،داد از دست مملکت بی قانون؛ بیداد از دست مملکت بی عدل و داد.مملکت همه روزآشوب و همه روز اغتشاش. خدای متعال می داند، دیگر خون به دل شده ایم... (ص. 146)، و باز درجایی دیگر"  ای خدای قادرمتعال،ای دادار خردمند. هرچه برسرما رفته دیگربس است.ما را از این ولایت ناپرسان و از این خاک استبدادی ناسازگار و دامنگیر بی حساب و کتاب ری که همین ملک طهران باشد، رهایی بده"(ص. 198).

 

به هرروی، کتاب نشان می دهد که نویسنده  این خاطرات / سفرنامه دلسوزی است خردمند و دردمند، هم برای همتباران خویش و هم مردم سرزمین اش ایران. از این روست که "مسافرپایتخت" براستی ارزش حداقل یک بار خواندن را دارد. شوشان

 

 

 

چرا این مرد ایرانی (مسجدسلیمانی) عجیب ترین مرد دنیا است؟

  • ۳۰۶

چرا این مرد ایرانی عجیب‌ترین مرد دنیا است؟!

مهران کریمی ناصری ایرانی عجیب‌ترین مرد دنیا است.

مهران کریمی‌ناصری که به «سر آلفرد مهران» معروف است، در فهرست ده مرد عجیب دنیا قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز به نقل از همشهری، او یک پناهنده ایرانی است که از ۱۹۸۸ تا ۲۰۰۶ در ترمینال شماره یک فرودگاه شارل دوگل پاریس زندگی کرد.

مهران کریمی سال ۱۳۲۳ شمسی در مسجد سلیمان خوزستان از مادری اسکاتلندی و پدری ایرانی به دنیا آمد

 در اوایل جوانی برای تحصیل در رشته روان‌شناسی به دانشگاه برادفورد انگلستان رفت.

این طور که خودش می‌گوید در دهه ۷۰ میلادی در جنبش‌های دانشجویی ضدرژیم پهلوی مشارکت داشت و به همین دلیل از دانشگاه اخراج شد.

او در سال ۱۹۷۷ به ایران بازگشت اما همان ابتدا به دلیل فعالیت‌های خاص سیاسی توسط ماموران رژیم شاه دستگیرو از ایران اخراج شد و دوباره به اروپا بازگشت.

پناهندگی

او بعد از دربه‌دری‌های فراوان در اروپا، سرانجام در بلژیک به عنوان پناهنده سیاسی پذیرفته شد.

اما به عشق پیدا کردن پدرش به انگلستان رفت و در مسیر فرار مدارک شناسایی خودش را از بین برد تا بتواند پناهندگی بگیرد؛

البته خودش مدعی بود که مدارکش را دزدیده‌اند. انگلیسی‌ها او رابه خاطر نداشتن مدارک شناسایی به بلژیک و بلژیکی‌ها او را دوباره به انگلستان باز گرداندند.

مهران بارها به اتهام مهاجرت غیر قانونی مدت کوتاهی را در کشورهای مختلف اروپایی در بازداشت به سر برد.

در همین رفت و آمدها بود که سرانجام در آگوست ۱۹۸۸ از فرودگاه شارل دوگل پاریس سر درآورد.

اما این‌بار به خاطر اینکه فاقد مدارک شناسایی بود، فرانسوی‌ها نتوانستند او را به کشوری که از آنجا آمده بود، برگردانند و مهران کریمی‌ناصری از آن تاریخ تا آگوست ۲۰۰۶ میلادی؛ یعنی به مدت ۱۸سال، ساکن دائمی سالن ترمینال فرودگاه شارل دوگل پاریس شد.

زندگی در فرودگاه

مهران کریمی ناصری ایرانی عجیب‌ترین مرد دنیا است.

در همه این ۱۸ سال مهران روی یکی از نیمکت‌های سالن انتظار فرودگاه شارل دوگل زندگی کرد، آن هم فقط با چند کیف و جعبه‌هایی که وسائل شخصی‌اش را در آن‌ها جا داده بود. مهران حسابی در فرودگاه معروف شده بود و کلی هم طرفدار داشت.

خیلی از مسافرانی که به این فرودگاه می‌آمدند، مهران را می‌شناختند، با او گپ می‌زدند، عکس می‌گرفتند و حتی بعضی‌ها بعد از جدا شدن، برایش کارت پستال می‌فرستادند.

بسته‌های پستی و کارت‌هایی که در قسمت گیرنده آن فقط نوشته شده بود: «آلفرد، ترمینال یک».

این ساده‌ترین و سرراست‌ترین آدرس در همه دنیا بود. کارکنان و مغازه‌داران فرودگاه هم با مهران کلی رفیق بودند و بابت غذا، روزنامه و قهوه از او پولی نمی‌گرفتند.

او هر روز عصر، وقتی بیشتر مسافران فرودگاه را ترک می‌کردند، در یکی از حمام‌های سالن فرودگاه، دوش می‌گرفت.

آراستگی همیشگی

مهران کریمی ناصری ایرانی عجیب‌ترین مرد دنیا است.

همیشه تمیز، آراسته و اصطلاحا اتو کشیده در سالن اصلی فرودگاه حضور داشت و به هیچ وجه به یک ولگرد بی‌سرو سامان شباهتی نداشت.

با وجود اینکه هیچ اوراق شناسایی نداشت اما مسؤولان فرودگاه او را کاملا به رسمیت می‌شناختند.

حتی پلیس فرودگاه با او رفتار خوبی داشت. آن‌ها همیشه به مسافران متعجب می‌گفتند:

«آلفرد خیلی بی‌آزار است و برای ما هیچ دردسری ندارد. ما هیچ وقت با او مشکلی نداشتیم، هیچ زمانی هم برای او دردسری درست نکردیم».
خیلی‌ها حتی مهران را یک نوع برکت و شگون برای فرودگاه شارل دوگل فرانسه می‌دانستند.

سرآلفرد گاهی از سالن فرودگاه برای هواخوری بیرون می‌رفت اما هیچ‌گاه بیش از ۳۰.۴۰ متر از در خروجی فاصله نمی‌گرفت.

او درباره خودش خیلی امیدوار بود و همیشه می‌گفت:

«من برای همیشه در اینجا نمی‌مانم. اینجا برای من یک منزل ابدی نیست، من اینجا خوشحالم و احساس یک زندانی را ندارم.

من اینجا به راحتی زندگی می‌کنم، روزنامه می‌خوانم و گاهی چیزهایی هم می‌نویسم اما بعضی وقت‌ها دلم برای شهر و خرید از فروشگاه یا رفتن به سینما تنگ می‌شود».

نوشتن کتاب

مهران کریمی ناصری ایرانی عجیب‌ترین مرد دنیا است.

با وجود اینکه فیلم‌های مستند زیادی از زندگی مهران در فرودگاه ساخته شد اما او همیشه دوست داشت زندگی‌اش را به صورت یک کتاب بنویسند.

مهاجر ایرانی بیشتر اوقات خود را با کتاب خواندن سپری می‌کرد. البته مهران در این سال‌ها بیکار هم نبود.

او در مدت زمان اقامتش در فرودگاه شارل دوگل فرانسه کتابی به زبان انگلیسی به نام «مرد ترمینال» نوشت و قصه زندگی خودش را تعریف کرد.

این کتاب در چندین کشور از جمله انگلستان و آلمان به چاپ رسید.

البته بسیاری معتقدند که ادعاهایش در این کتاب و در مصاحبه‌های متعددی که با او شده، آن‌چنان متناقض است که نمی‌توان به صحت آن‌ها اعتماد کرد.

اما هر چه بود مهران ۱۸ سال در فرودگاه زندگی کرد؛ این را که نمی‌شود انکار کرد!

دیگر وقت رفتن است

در سال ۱۹۹۹ یک وکیل فرانسوی دلسوز دنبال کار مهران را گرفت و موفق شد برای او اجازه اقامت بگیرد.

یک روز ماموران اداره مهاجرت فرانسه با دفتر و دستک برای دادن مجوز اقامت به آقای مسافر به فرودگاه شارل دوگل آمدند تا به او ویزای پناهندگی بدهند.

اما وقتی اوراق مربوطه را برای امضا پیش روی مهران گذاشتند، او آن‌ها را امضا نکرد چون مشخصات خودش را قبول نداشت.

بارها کشورهای مختلف اروپا به او پیشنهاد پناهندگی دادند اما او قبول نکرد. مهران زندگی در فرودگاه را همیشگی نمی‌دید.

روش زندگی کردن مهران

مهران کریمی ناصری ایرانی عجیب‌ترین مرد دنیا است.

همیشه از پنجره پشت نیمکت اختصاصی‌اش دنیای بیرون را نگاه می‌کرد تا بلکه روزی از زندان فرودگاه پاریس بیرون برود.

اما سرپرست گروه پزشکی فرودگاه درباره آلفرد مهران نظر خاصی داشت:

«آلفرد از لحاظ بدنی هیچ نقصی ندارد اما دریافت واقعیت را از دست داده».

او از هر لحاظ مثل من و شماست اما در روش زندگی کردن مثل ما نیست. مهران در جولای ۲۰۰۶ در سن ۶۴ سالگی به خاطر ابتلا به بیماری‌ای که هرگز اعلام نشد، به بیمارستانی در پاریس منتقل شد.

بعد از مدتی طولانی در سال ۲۰۰۷ از بیمارستان مرخص شد و به هتلی نزدیک فرودگاه رفت.

بعد از دو سه هفته مهران به یک مرکز خیریه در پاریس منتقل شد. آخرین اخباردرباره او این است که در یک پناهگاه در پاریس زندگی می‌کند.

مردی که سوژه هالیوود شد

مهران کریمی ناصری ایرانی عجیب‌ترین مرد دنیا است.

استیون اسپیلبرگ فیلم پرطرفدار ترمینال را بر اساس زندگی مهران ساخته.

آن‌ها به فرودگاه شارل دوگل پاریس رفتند، با مهران حرف زدند و از این بابت بیش از ۳۰۰ هزار دلار به حسابش واریز کردند.

به گفته کارکنان فرودگاه، مهران مبلغ بسیار ناچیزی از این پول را برداشت می‌کرد و هیچ‌گاه به دنبال پول و شهرت نبود.

البته شخصیتی که در این فیلم نشان داده شد، هیچ شباهتی به شخصیت او ندارد و در واقع ترمینال با بازی تام هنکس و کاترین زتاجونز تنها با الهام از زندگی این مرد آواره ساخته شد.

در زمان اکران عمومی فیلم ترمینال گزارش‌هایی درباره مهران کریمی‌ناصری از تلویزیون‌های مختلف جهان پخش شد.

قربانی کردن ۷۰ راس گوسفند به مناسبت عیدقربان در اندیکا

  • ۶۰

 

قربانی ۷۰ راس گوسفند به مناسبت عیدقربان در اندیکا

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)شهرستان اندیکا ضمن تبریک عیدسعید قربان از قربانی ۷۰ راس گوسفند خبر داد و گفت : با همکاری خیرین محترم و بنیاد نیکوکاری نورآل یاسین امروز این تعداد گوسفند بصورت شرعی و با نظارت بهداشتی دامپزشکی قربانی ، بسته بندی و بین نیازمندان مناطق روستایی و عشایری توزیع شدند.

آقای احمدی ضمن اشاره به توزیع این بسته های گوشت با اولویت ایتام و نیازمندان، افزود : از همکاری خیرین محترم ، بنیاد نیکوکاری نورآل یاسین و همه عزیزانی که در این امر خداپسندانه با مجموعه کمیته امداد اندیکا همکاری کردند ، تشکر می کنم.

شعله های سرکش آتش در مرغداری بخش چلو + فیلم

  • ۹۹

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، یک واحد مرغداری در بخش چلو شهرستان اندیکا امروز پنج شنبه ۸ تیرماه دچار آتش سوزی گسترده شد.

متاسفانه بخش چلو علیرغم داشتن جمعیت ۱۵ هزار نفری و شهر تاراز فاقد خودرو آتش نشانی می باشد.

همان طور که در فیلم مشاهده می سود تلاش های مبتدیانه برای مهار آتش سوزی موثر واقع نشد.

طبق اخبار واصله از منابع محلی علت این حادثه اتصال کابل برق بوده که باعث ایجاد خسارت ۲۰ میلیارد تومانی شده است.

 

برای مشاهده فیلم اینجا کلیک کنید

 

 

 

انتقاد مردم مسجدسلیمان و ایذه از عملکرد کارناوال های عزاداری در سطح شهر

  • ۶۸

تماس‌های مکرر از شهرستان ایذه و مسجدسلیمان نشان می‌دهد که همچنان خیابان‌ها و معابر در تسخیر خواننده‌گان و گرداننده گان مراسمات عزاداری « گاگریوخوان» است و هیچ مصوبه و فرمان قانونی تا کنون نتوانسته است از فشار روانی این مجموعه آلودگی‌های صوتی بر روح و روان مردم این شهر بکاهد.

به‌ گزارش آستاره نیوز به نقل از ایلنا طی یک دهه گذشته تا کنون، موضوع آسیب‌های اجتماعی و تاثیر روانی برخی از سنن نوظهور مانند راه اندازی کارناوال‌های عزاداری« گاگریوخوانی نوین» در شهرهایی مانند ایذه، مسجدسلیمان، لالی، اندیکا، باغملک و مجموعه‌ای دیگر از شهرهای عشیره‌ای و طایفه‌ای در استانی مانند خوزستان به بحث همیشگی محافل فرهنگی-اجتماعی تبدیل شده است و با وجود برنامه ریزی های صورت گرفته و برگزاری جلسات متعدد و صدور مصوبات بسیار، نه تنها از توسعه بیش از پیش این معضل اجتماعی جلوگیری نکرد، بلکه با توجه به بازار گرم مرگ و میر، جامعه هدف در این مناطق را همواره دچار یک نوع گاگریوزدگی و دلمردگی کرده است.

تماس های مکرر از شهرستان‌های ایذه و مسجدسلیمان نشان می‌دهد که همچنان خیابان‌ها و معابر در تسخیر خواننده‌گان و گردانندگان مراسمات عزاداری « گاگریوخوان»  است و هیچ مصوبه و فرمان قانونی تا کنون نتوانسته است از فشار روانی این مجموعه آلودگی‌های صوتی بر روح و روان مردم این شهرها بکاهد.

نکته حائز اهمیت در این میان اینکه در جریان سلسله نشست‌های فرهنگی-اجتماعی در یک دهه گذشته بارها مصوب شد تا جلوی حضور و خیابان گردی بلندگوهای اعلان عمومی را بگیرند. سران طوایف تلاش کردند تا مراسمات را به سمت اصلاحات ببرند، از هزینه کرد تحمیلی جلوگیری کنند،  ولی هرگز این تصمیمات محقق نشد و همچنان در بر همان پاشنه کج می‌چرخد. 

در حال حاضر، به عنوان نمونه اگر بخواهیم عنوان کنیم، عمده‌ترین مناطق هدف در شهرستان ایذه که به شکل مستقیم در تیررس اصلی اینگونه آلودگی‌های صوتی قرار دارند، مناطق منتهی به قبرستان‌های اکبرآباد، روضه الزهرا، مناطق تجمعات پیش از حرکت به سمت آرامستان‌های روستایی و بخصوص ابتدای جاده پیان هستند که تمامی این مناطق از جمله بسترهای اصلی آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شوند.

در همین خصوص یکی از اهالی شهرستان ایذه در تماس با ایلنا گفت: راه اندازی کارناوال‌های چندصدمتری با استفاده از بلندگوهای سوپرشیپوری، سیستم‌های حرفه‌ای با تیوترهای کرکننده و پرتاب بالا، نصب بنرهای چندصدمتری ، به خدمت گرفتن خوانندگان میلیونی آرامش را از ما گرفته و نه تنها خود ما بلکه کودکان ما را دچار بحران‌های روحی کرده است.

به جرات می‌توانم بگویم ما با صدای نی و چپی می‌خوابیم و با نوای سوگ و جیغ و فریادهای گاگریوخوان‌ها بیدار می‌شویم. بچه من به جای یادگیری آوازهای کودکانه شاد، گاگریوخواندن یاد می‌گیرد. حالا شما با برآورد بودجه صداوسیما، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد، کانون پرورش فکری، فرهنگی-اجتماعی فرمانداری ایذه و دیگر ارگان های مرتبط با مسائل فرهنگی از یک سو با بودجه یک مداح «گاگریوخوان» به ما بگویید که کدام یک موفق تر عمل کرده‌اند!

یکی از ساکنین خیابان محمدرسول الله «ص» ایذه می‌گوید: ما در حاشیه عمارت اتابکان زندگی می‌کنیم. یک مکان تاریخی-تفریحی که با وجود نبود فضای تفریحی، صبح ها کنار این ساختمان تاریخی قدم می‌زنیم و عصرها با دیگر همسایگان از فضای این عمارت لذت می‌بریم، متاسفانه به دلیل اینکه اکثر تجمعات مراسمات عزاداری در کنار این عمارت برگزار می‌‌شود هر روزه باید ساعت‌ها شاهد شنیدن شیون و زاری و صدای ساز نی و چپی باشیم و گویی در قبرستان زندگی می‌کنیم.

یکی از اهالی مسجدسلیمان نیز می‌گوید: زندگی ما با توجه به تشدید مراسمات عزا و رشد بی رویه خوانندگان عزاداری«گاگریوخوان» به انواع بیماری‌های عصبی و بلایای روحی مبتلا شده ایم و تحمل این شرایط آدم را زمین گیر می‌کند.

انتهای پیام/