پایگاه خبری آستاره نیوز

اخبار شهرستان مسجدسلیمان و اندیکا

یک شب در چادرهای زلزله زدگان اندیکا بخوابید، بعد بگویید کانکس نمی دهیم / بنیاد مسکن باید حداقل 400 کانکس به روستاییان بدهد + فیلم

  • ۴۲
رئیس ستاد مرکزی قرارگاه جهادی انقلاب اسلامی تاکید کرد
یک شب در چادرهای زلزله زدگان اندیکا بخوابید، بعد بگویید کانکس نمی دهیم / بنیاد مسکن باید حداقل 400 کانکس به روستاییان بدهد + فیلم

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز به نقل از رکنا، در شرایطی که حدود دو هفته از وقوع زلزله در استان های چهارمحال و بختیاری و خوزستان می گذرد، اسکان موقت زلزله زدگان اندیکا همچنان در وضعیت مبهمی قرار دارد؛ به نحوی که با وجود تاکید فعالان جهادی خوزستان، مبنی بر این که ساکنان روستاهای زلزله زده اندیکا حداقل به 400 کانکس احتیاج دارند، مسئولان بنیاد مسکن می گویند که فعلا برنامه ای برای اهدای کانکس به زلزله زدگان ندارند. در این میان رئیس ستاد مرکزی قرارگاه جهادی انقلاب اسلامی به مسئولان بنیاد مسکن پیشنهاد کرد که ابتدا خودشان یک شب در چادرهای زلزله زدگان اندیکا بخوابند، بعد اگر توانستند سرمای طاقت فرسای منطقه را تحمل کنند، از تحویل کانکس به این افراد خودداری کنند.

 

برای دیدن فیلم اینجا کلیک کنید

مدیرعامل شرکت نفت خبر داد اختصاص ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار به عمران اندیکا، لالی و مسجدسلیمان

  • ۱۲

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از اختصاص ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی این شرکت برای طرح‌های راه و مسکن و مدارس شهرهای اندیکا، لالی و مسجدسلیمان خبر داد.

محسن خجسته‌مهر در جلسه قرارگاه بازسازی مناطق زلزله‌زده خوزستان که شامگاه جمعه (۲۳ مهرماه) با حضور معاون اقتصادی رئیس جمهور در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: متعهد می‌شوم حدود ۱۸۰ میلیارد تومان با اولویت و بدون محدودیت در زمینه راه، مسکن، نوسازی و ترمیم مدارس شهرهای اندیکا، لالی و مسجدسلیمان اختصاص یابد.

به گزارش آستاره نیوز، وی افزود: برای ساخت ۵۰۰ واحد مسکونی با اعتبار ۲۴ میلیارد تومان نیز در مسجدسلیمان متعهد شده بودیم که این واحدها در حال تکمیل هستند و تا پایان امسال این کار به اتمام می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان و شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری نیز در راستای تامین بسته‌های مواد غذایی، تریلر، کمرشکن، لودر، کامیون حمل سوخت، بیل مکانیکی و موارد دیگر اقدام کرده‌اند.

خجسته‌مهر بیان کرد: قانونی با عنوان "قانون متوازن" داریم که در قالب آن می‌توانیم مسئولیت‌های اجتماعی خود را انجام دهیم اما این قانون به شکلی نوشته شده که بهره‌وری استفاده از این منابع را کاهش می‌دهد و بعضا نمی‌توانیم در یک منطقه خاص از آن استفاده کنیم بنابراین باید این قانون اصلاح شود تا در کل استان خوزستان بر حسب پروژه‌ها از آن استفاده کنیم.

انتهای پیام

 

مهمترین تصمیمات در قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده اندیکا

  • ۲۹

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز،  قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان‌ اندیکا با حضور دکتر محسن رضایی و دستگاه‌های اجرایی در سالن کنفرانس ستاد بحران استانداری خوزستان برگزار شد .

 مدیر کل جمعیت هلال احمر استان گفت : احتمال پس لرزه‌های دیگر در این نقاط است که باید در بازسازی ، ساخت وساز اصولی منازل مورد دقت قرار گیرد.

وی افزود : استان خوزستان از حیث مناطق فرسوده رتبه چهارم را در کشور دارد.

خدادی خاطر نشان کرد : بیشترین خسارت اندیکا در بخش چلو بوده است که به نوعی در نزدیکی مرکز زلزله بوده است.

سپاه خوزستان آمادگی احداث ۱۰۰ واحد را دارد

در ادامه جلسه فرمانده سپاه خوزستان  اظهار داشت : سپاه با راه اندازی قرارگاه ویژه مشغول خدمت رسانی به زلزله زدگان است به طوری که بسیج جامعه پزشکی در این مناطق مستقر شده و تامین مواد غذایی در حال انجام می‌شود.

سردار شاهوار پور با بیان این که روزانه حدود ۲ هزارو ۵۰۰ پرس غذای گرم تحویل مناطق زلزله زده داده می‌شود گفت : سپاه آمادگی دارد در بحث ساخت و ساخت در کنار دولت باشد.

وی اظهار داشت :  سپاه خوزستان آمادگی احداث ۱۰۰ واحد را دارد .

وی با اشاره به این که  ۷۷ درصد جمعیت اندیکا کشاورز ، ۳ درصد صنعتگر  و ۱۹ درصددر بخش خدمات مشغول کار هستند گفت : نرخ بیکاری در اندیکا حدود ۲۳ درصد است .

وی افزود :  بیش از ۶۵ درصد راه‌های اندیکا شامل راه‌های روستایی می‌باشد و از این نظر در جایگاه دوم بعد از مسجد سلیمان قرار دارد.

فرمانده سپاه خوزستان بیان داشت : در سال ۱۴۰۰ سهم اعتبارات شهرستان اندیکا از کل اعتبارات استان برابر ۳،۱ درصد می باشد در حالیکه سهم ۱ درصدی از کل جمعیت خوزستان را دارد.

 وی یادآور شد : شهرستان اندیکا با ۴۷ هزار نفر جمعیت فاقد بیمارستان است.

 خادمی معاون وزیر راه کشور با بیان این که اساس مشکل مناطق شمال خوزستان بحث راه هاست اظهار داشت : از ۲ سال قبل طرحی تحت عنوان الیگودرز لرستان به لالی مورد بررسی قرار گرفته و در حال مطالعه طرح هستیم .

 مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران نیز در این نشست بیان داشت : حدود ۱۸۰ میلیارد تومان را در زمینه نوسازی مسکن، راه، و امکانات رفاهی در مناطق زلزله زده در این جلسه تعهد میکنم.

باید به فکر اسکان موقت جمعیت مناطق زلزله زده اندیکا باشیم

استاندار خوزستان با بیان این که امروز در خوزستان  شاهد یک دوگانگی هستیم  گفت : خوزستان در کشور یک استان راهبردی است که ۴۰ درصد منابع بودجه درآمدی کشور در این استان تامین می‌شود  ولی در مقابل مناطق محروم زیادی دارد.

خلیلیان خاطر نشان کرد : امروز باید به فکر اسکان موقت جمعیت مناطق زلزله زده اندیکا باشیم و در بازه زمانی بلند مدت به فکر اسکان دائم این عزیزان باشیم.

وی تاکید داشت : در حال حاضر  نیازمند مصوبه دولت هستیم تا با برآورد اولیه خدمت رسانی با سرعت بیشتر جامه عمل به خود بگیرد.

نوک پیکان مشکلات خوزستان به سمت مدیران است

معاون اقتصادی رئیس جمهور با طرح این سوال که چه عواملی باعث شد تا استانی به غنای خوزستان ،در نقاطی مثل اندیکا  به شدت محروم واقع شود صحبت های خود را آغاز کرد .

دکتر محسن رضایی تصریح کرد :  آب ، برق ؛ فولاد و پتروشیمی و شرکت‌های دولتی باید در قالب مسئولیت اجتماعی پای کار بیایند .

وی با بیان این که ۲۰ واحد پتروشیمی در بندر امام و ماهشهر  با متعهد شدن به مسئولیت اجتماعی می توانند بخش عمده ای از مشکلات را حل کنند گفت : شرکت‌های بزرگ تعهدات خود را انجام دهند و  از استاندار خوزستان میخواهم پیگیر این موضوع باشد چرا که بخش از نوک پیکان مشکلات شامل کوتاهی مدیران این استان است .

رضایی در ادامه افزود :  فعالیت‌های اجرایی در استان ناقص انجام می شود ؛ مثلا ۲۵۰ هزار هکتار زمین در استان در بخش کشاورزی زهکشی شده، اما هنوز صنایع تبدیلی مناسب در کنار این زمین‌ها نیست، یعنی سرمایه گذاری که انجام میشود باید زنجیره  آن نیز تکمیل شود .

وی با بیان این که موضوع آب مسئله مهم خوزستان است گفت : باید برنامه ریزی شود که آب کارون برای شرکت‌هایی نظیر پتروشیمی و فولاد استفاده نشود و با تدابیری مثل  تجهیزات آب شیرین کن ، صنایع آب خود را از خلیج فارس تامین کنند ، تا کشاورز خوزستانی در  زراعت دچار مشکل نشود .

وی تاکید داشت : تا یک ماه آینده باید موضوع اسکان موقت مناطق زلزله زده زاگرس میانی نظیر اندیکا ، مسجد سلیمان سریعاً انجام شود .

زلزله به ۱۳۰ روستای شهرستان اندیکا خسارت وارد کرد/980 مسکن تخریب شده و نیاز به بازسازی کلی دارند و 1950 مسکن نیاز به تعمیر اساسی دارند

  • ۱۹

معاون عمرانی استانداری خوزستان با بیان اینکه ۴۵ منزل مسکونی در روستای سرشط اندیکا بر اثر زلزله اخیر به طور کامل تخریب شده است گفت: ۱۳۰ روستای شهرستان اندیکا بر اثر زلزله دچار خسارت شدند. 

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، فاضل عبیات جمعه در حاشیه بازدید معاون اقتصادی رییس جمهوری از روستای سرشط در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مجموعا ۹۸۰ منزل مسکونی در شهرستان اندیکا بر اثر زلزله تخریب شده و نیاز به بازساری کلی دارند همچنین یک هزار و ۹۵۰ منزل مسکونی دیگر نیاز به تعمیر اساسی دارند.

وی افزود: خوشبختانه در زلزله های اخیر هیچگونه خسارت جانی نداشتیم اما ۹۰۰ جایگاه دام تخریب شد که روز یکشنبه هفته آینده در این خصوص تصمیم گیری می شود.

معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: کمک رسانی به مناطق زلزله زده اندیکا از سوی هلال احمر، سپاه و گروه های جهادی در حال انجام است.

وی بیان کرد: در ۲ بازه بلند و کوتاه مدت باید در خصوص مسکن زلزله زدگان تصمیم گیری شود. 

عبیات گفت: در ارتباط با بازه بلند مدت بر اساس مصوبه هیات دولت طرح اساسی مسکن مهر برای زلزله زدگان اجرا می شود اما در بازه کوتاه مدت سعی می کنیم مشکل مسکن این روستاها را به صورت اضطراری برطرف کنیم.

استاندار خوزستان:اسکان موقت عشایر و دام زلزله زدگان در اولویت است

  • ۲۰

استاندار خوزستان گفت: اکنون مهمترین دغدغه ما اسکان موقت عشایر و دام های آنها است که طرح اولیه آن تهیه شده است.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، صادق خلیلیان جمعه در بازدید از روستای زلزله زده سرشط شهرستان اندیکا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اقدامات اولیه از نظر توزیع چادر، پتو و اقلام غذایی در بین مردم زلزله زده انجام شده و تلاش می کنیم خدمات دیگری به آنها ارائه دهیم.

وی افزود: در ستاد بحران استان برای رسیدگی به مناطق زلزله زده اندیکا تصمیم گیری خواهد شد همچنین یک پیشنهاد برای مصوبه در دولت ارائه خواهیم داد.

استاندار خوزستان گفت: با توجه به دغدغه های اهالی این روستا، سعی می کنیم قبل از فصل سرما مشکلات آنها را برطرف کنیم.

اهالی روستای زلزله زده سرشط اندیکا در دیدار با معاون اقتصادی رییس جمهوری و استاندار خوزستان خواستار رسیدگی بیشتر به مشکلات این روستا از جمله مسئله اسکان شدند.

 

اعلام آمادگی سپاه برای ساخت و تعمیر منازل زلزله زدگان اندیکا

  • ۱۷

 

فرمانده سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان گفت: سپاه آمادگی دارد تا در کنار دولت مثل همیشه در ساخت و ساز و تعمیر منازل کمک کند.

 

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، سردار شاهوار پور فرمانده سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان در جلسه مدیریت بحران استانداری پیرامون بازسازی مناطق زلزله زده اندیکا گفت: امدادرسانی و اقدامات اضطرار را با راه اندازی قرارگاه شهید مرتضی حسین پور به مردم زلزله زده اندیکا شروع کردیم.

او افزود: در کنار هلال احمر و اعزام تیم پزشکی خدمات اولیه  و رسیدگی‌ها انجام شد. مناطق در دسترس را با نصب چادر و پخت غذا تامین کردیم و مناطق صعب العبور  را نیز با ارسال بسته‌های خشک پوشش داده ایم.

سردار شاهوار پور در ادامه با بیان اینکه سپاه آمادگی دارد تا در کنار دولت مثل همیشه در ساختساز و تعمیر منازل زلزله زدگان وارد میدان شود و کمک کند، تصریح کرد: ما  آمادگی داریم ۱۰۰ واحد را با تامین  هر واحد ۵۰ میلیون تومان کمک کنیم.

فرمانده سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان اظهار داشت: هوا رو به سردی است و هر چه سریع‌تر باید تکلیف مردم مشخص و اقدامات لازم انجام شود.

مدیرعامل پتروشیمی ماهشهر: پتروشیمی‌ها ۲ هزار بسته معیشتی به زلزله زدگان اندیکا اختصاص دادند

  • ۲۱

مدیرعامل و رئیس شورای راهبری شرکت‌های منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر از اختصاص ۲ هزار بسته معیشتی ویژه زلزله زدگان منطقه اندیکا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، سیدامید شهیدی نیا روز جمعه در حاشیه سفر معاون اقتصادی رئیس جمهوری به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در شهرستان ماهشهر گفت: در راستای مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌های پتروشیمی و با توجه به ضرورت امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده در منطقه اندیکا، شورای راهبردی شرکت‌های منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تا سقف ۱۰ میلیارد ریال بسته‌های معیشتی مواد غذایی تهیه و در اختیار ساکنان این مناطق قرار می‌دهد.

وی ادامه‌داد: باتوجه به کوهستانی بودن منطقه، تامین ۲ هزار پتو در دستور کار شورای راهبردی شرکت‌های منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تصریح‌کرد: تلاش می‌شود همزمان،  ۲ هزار بسته معیشتی مواد غذایی مورد نیاز زلزله زدگان منطقه اندیکا تهیه و تامین شود.

شهیدی نیا خاطرنشان‌کرد: این اقلام طی روزهای آینده، با هماهنگی‌ که از سوی جمعیت هلال احمر استان انجام می‌شود، در مناطق زلزله زده توزیع خواهند شد.

از تاریخ ۱۲ تا ۱۹ مهر جاری پنج زمین لرزه در شهرستان اندیکا رخ داد که بزرگترین آنها ۵.۷ درجه در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) بود.

فرماندار اندیکا: عشایر اندیکا به دلیل جاده‌های بی کیفیت انگیزه‌ای برای بهسازی منازل ندارند

  • ۲۷

 

نوذری گفت: جاده‌های پر پیچ و خم و بی کیفیت در مناطق عشایری اندیکا باعث شده اهالی انگیزه‌ای برای بهسازی منازل نداشته باشند.

امرالله نوذری فرماندار شهرستان اندیکا گفت: یکی از دلایل انگیزه نداشتن عشایر اندیکا به منظور بهسازی و مستحکم ساختن خانه هایشان جاده‌های پر پیچ و خم و بی کیفیت است.

او افزود: حمل مصالح ساختمانی در این مسیر‌های سخت گذر چندین برابر قیمت برای عشایر آب می‌خورد و همین مسئله موجب شده آن‌ها به وضعیت رضایت دهند، از همین رو احداث جاده از اولویت‌های مناطق عشایری اندیکا است.

نوذری بیان کرد: در جلسات متعدد با مسئولان استانی و کشوری مقرر شده هر چه سریعتر مسیر‌های دسترسی به مناطق عشایری اندیکا احداث و کیفیت آن‌ها ارتقا یابد تا رفت و آمد اهالی نیز آسان‌تر و مشکلات شان برطرف گردد.

فرماندار شهرستان اندیکا در خصوص زلزله‌های اخیر در اندیکا اظهار داشت: یکی از دلایل آمار صفر تلفات انسانی در این زلزله‌ها خوابیدن اهالی بیرون از منازل بود، زیرا عشایر وقتی که از ییلاق باز میگردند تا مدتی پیش از سرد شدن هوا روی تخت و بیرون از خانه‌ها شب را به صبح می‌رسانند، در غیر اینصورت در برخی نقاط ده‌ها تن جان خود را از دست می‌دادند.

7 کیلومتر از مسیر اندیکا - مسجدسلیمان بهسازی می شود

  • ۴۷

آستاره نیوز - اندیکا / خوزستان معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان از بهسازی ۷ کیلومتر جاده اندیکا به مسجدسلیمان خبر داد.

محمد جولانژاد در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۸ کیلومتر از جاده اندیکا-مسجدسلیمان با اعتباری بالغ بر۵۰ میلیارد ریال لکه گیری و روکش آسفالت شده است.

وی افزود: بهسازی این جاده همواره از اولویت های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان بوده و در این راستا بهسازی باقی مانده این محور در دستور کار است زیرا یکی از محورهای بسیار مهم در استان است.

جولانژاد تصریح کرد: در این زمینه بهسازی ۷ کیلومتر دیگر از این مسیر با اعتباری بالغ بر ۷۵ میلیارد ریال در دستور کار است و قرار است تا پایان آبان ماه سال جاری لکه گیری و روکش آسفالت این محور اجرایی شود.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان تصریح کرد: تغییر مشخصات راه مانند تعریض و چهارخطه کردن محورها در حیطه وظایف اداره کل راه و شهرسازی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل است.

وی ادامه داد: امیدواریم با بهسازی کامل جاده اندیکا - مسجدسلیمان شاهد ارتقا سطح ایمنی و بهبود وضعیت ترافیکی این محور باشیم.

شناسایی و برخورد قضایی با عامل کشتار غیر مجاز در اندیکا

  • ۵۲

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، شناسایی و برخورد قضایی با عامل کشتار غیر مجاز در اندیکا صورت گرفت.

دکتر رضا متوسل سرپرست اداره دامپزشکی اندیکا با تشریح این خبر افزود: با توجه به رصد و پایش های کارشناسان اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی این اداره در مناطق شهری و روستایی شهرستان اندیکا در راستای تامین گوشت قرمز مصرفی خانوار با استاندارهای سازمان دامپزشکی کشور و اداره کل دامپزشکی استان موفق به کشف کشتار غیر مجاز دام در یک واحد مسکونی در شهرستان اندیکا گردید

رضا متوسل در ادامه گفت: پس از بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان دامپزشکی اندیکا و اطمینان از کشتار غیر مجاز دام، با همکاری دادستان و نیروی انتظامی ضمن ضبط لاشه ها، فرد خاطی توسط یگان انتظامی و قضایی بازداشت و به مرجع قضایی تحویل گردید .

سرپرست دامپزشکی اندیکا با بیان اینکه، فرد خاطی نسبت به خرید دام بیمار اقدام و بعد از کشتار گوشت استحصالی را عرضه نموده، که پس از ارسال نمونه از دام کشتار شده به آزمایشگاه تشخیص اداره کل دامپزشکی خوزستان، بیماری زردی پاتولوژیک در لاشه دام کشتار شده تایید گردید که با دستور دادستان محترم و همکاری نیروی محترم انتظامی معدوم سازی مطابق با پروتکل های سازمان دامپزشکی صورت گرفت.

در پایان رضامتوسل ، از شهروندان عزیز درخواست نمود که فرآورده های خام دامی را از مراکز معتبر که دارای مهر و برچسب و نشان دامپزشکی می باشند تهیه نمایند.