پایگاه خبری آستاره نیوز

اخبار شهرستان مسجدسلیمان، هفتکل، لالی و اندیکا

اندیکا موبایل

معاون وزیر نفت در امور گاز خبر داد: گاز طبیعی به‌زودی به روستاهای شمال شرق خوزستان می‌رسد

  • ۶

معاون وزیر نفت در امور گاز بر گازرسانی به روستاهای سخت‌گذر و کم‌برخوردار استان خوزستان تأکید و اعلام کرد: گاز طبیعی با افزایش سرانه گازرسانی به روستاهای شمال شرق خوزستان می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز به نقل از شرکت ملی گاز ایران، مجید چگنی در سفر دو روزه به استان خوزستان، ضمن بازدید از پروژه‌های گازرسانی به روستاهای شمال شرق استان خوزستان، در نشست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در شهرستان مسجدسلیمان، گزارش جامعی از وضع گازرسانی به شهرها و روستاهای اندیکا، لالی، هفتکل و مسجدسلیمان ارائه کرد.

وی درباره گازرسانی به شهرستان اندیکا گفت: از مجموع ۳۷۸ روستای اندیکا، ۲۵۴ روستا بدون شبکه گازرسانی است که از این تعداد، ۷۸ روستا با ۳ هزار و ۷۲۲ خانوار از گاز طبیعی بهره‌مند شده‌اند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: سه پروژه مهم نیز در شهرستان اندیکا در مرحله پیمان‌سپاری است که پس از اجرای این پروژه‌ها، ۸۹ روستا زیر پوشش شبکه گازرسانی قرار می‌گیرد.

چگنی همچنین اظهار کرد: پروژه ۳۴ کیلومتر گازرسانی به ۱۹ روستای قلعه خواجه و لالی، پروژه ۱۱۵ کیلومتر گازرسانی به ۴۴ روستای اندیکا و پروژه ۶۴ کیلومتر گازرسانی به روستاهای مسیر آبژدان و قلعه زراس از جمله مواردی است که در مرحله پیمان‌سپاری هستند.

وی با تأکید بر اینکه اولویت شرکت ملی گاز ایران گازرسانی به مناطق سخت‌گذر، کم‌برخوردار و محروم است، درباره تازه‌ترین وضع گازرسانی به روستاهای شهرستان لالی، تصریح کرد: تعداد روستاهای این شهرستان ۱۶۶ روستا است که ۳۴ روستا قابلیت گازرسانی دارند و از این تعداد، پنج روستا با تعداد ۱۲۷۰ خانوار زیر پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفته و گازرسانی به ۲۹ روستا نیز در حال اجراست.

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: امیدواریم با تصویب وزیر نفت و افزایش سرانه گازرسانی، اکثر روستاهای شهرهای اندیکا، لالی، هفتکل و مسجدسلیمان از گاز طبیعی بهره‌مند شوند.

چگنی ادامه داد: شهرستان مسجدسلیمان در بخش شهری ۹۵ درصد گازرسانی شده و در بخش روستایی ۱۸۱ روستا دارد که از این تعداد، ۱۱۲ روستا قابلیت گازرسانی داشته و ۴۶ روستا نیز تاکنون گازرسانی شده، ضمن آنکه چهار روستا نیز در حال گازرسانی است.

وی درباره وضع گازرسانی به شهرستان هفتکل اظهار کرد: شهرستان هفتکل ۵۸ روستا دارد که از این تعداد ۳۶ روستا قابلیت گازرسانی داشته و تاکنون ۳۰ روستا شامل یک هزار و ۴۰۱ خانوار زیر پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفتند، ۶ روستا نیز در حال گازرسانی است.

براساس این گزارش، نشست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با حضور فریدون حسنوند، رئیس این کمیسیون، علیرضا ورناصری، نماینده مسجدسلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در مجلس شورای اسلامی، محمدطلا مظلومی، عضو کمیسیون انرژی مجلس، مجید چگنی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، نادرقلی زری‌میدانی، مدیرعامل شرکت گاز استان خوزستان و جمعی از مسئولان استانی و شهر مسجدسلیمان برگزار شد.  

در جریان بازدید نمایندگان از لالی، اندیکا و هفتگل چه گذشت؟/ ضرورت انجام مسئولیت های اجتماعی توسط وزارت نفت

  • ۱۸

تعدادی از نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس پس از بازدید از شهرستان مسجدسلیمان، راهی شهرهای لالی، اندیکا و هفتگل شده و علاوه بر بازدید از تاسیسات نفتی، گازی، آبی و... این مناطق، در جریان کمبودها و مشکلات مردم این شهرها از جمله میزان گازرسانی به منطقه و کارهای باقی مانده در این مسیر قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی دیروز پنجشنبه 29 اردیبهشت ماه از شهرستان های اندیکا، لالی و هفتگل بازدید کردند.

رحیمی مظفری: ورود کمیسیون انرژی به مشکلات ایجاد شده برای سد مسجدسلیمان/ قید فوریت در راه است

بنابراین گزارش عبدالعلی رحیمی مظفری در رابطه با بازدید از سد مسجدسلیمان شهرستان اندیکا توضیح داد: سد مسجدسلیمان به عنوان یکی از سدهای جریانی هدف آن ذخیره آب نیست، بلکه باید آب جریان داشته باشد تا بتواند از آن برق تولید کند، اگرچه این سد 250 میلیون مترمکعب ذخیره دارد، اما هدف اصلی آن تولید برق است.

بازدید حسین زاده از هفتگل

وی ادامه داد: سد مسجدسلیمان حدود 2 هزار مگاوات ساعت برق تولید می کند و نقش مهمی در تولید انرژی الکتریکی، تنظیم ولتاژ و فرکانس در ساعت های پیک مصرف دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی افزود: ارزش این سد حدود 25 هزار میلیارد تومان است، اما یکی از چالش های آن این است که قسمت بدنه و نیروگاهش دچار مشکلاتی شده، چرا که بدنه ترک خورده و به همین دلیل در حال مقاوم سازی نیروگاه هستند، ضمن آنکه برای بازسازی سد نیز ارزیابی و علت یابی ترک ها آغاز شده و می خواهند با "گمانه های زمین شناسی" علت این اتفاق را پیدا کنند تا بتوانند راهکار برای آن ارائه دهند.

رحیمی مظفری هدف از این بازدید را بررسی آخرین وضعیت سد مسجدسلیمان عنوان کرد و گفت: احتمالا با قید فوریت برای بازسازی آن بودجه در نظر خواهیم گرفت.

وی همچنین از بازدید مناطق شهری بدون گاز شهرستان اندیکا در جریان این سفر خبر داد و گفت: با توجه به مفاد قانون بودجه سال جاری، ان شاء الله به زودی این مناطق هم گازرسانی خواهند شد.

حسین زاده: گازهای فلر؛ این سرمایه بزرگ اقتصادی همچنان در حال سوختن

بنابراین گزارش در ادامه حسین حسین زاده عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی با اشاره به بازدید از شهرستان هفتگل گفت: در جریان این بازدید از واحد نمک زدایی شهر هفتگل دیدن کردیم. این واحد در جریان نمک زدایی نفت چاه های اطراف هفتگل H2S را می گیرد، اما مشکل اصلی این واحد این است که گازهای فلر در آنجا در حال سوختن است، البته از سوختن حدود 10 تا 12 میلیون فوت مکعب گاز در روز جلوگیری می شود که این گاز برای تزریق در میادین نفتی شهر هفتگل استفاده می شود.

بازدید حسین زاده از هفتگل

وی همچنین از گرفتن مجوز یک پتروپالایشگاه 50 هزار بشکه ای در این شهرستان خبر داد و گفت: زمین و زیرساخت های احداث این پتروپالایشگاه آماده است و فقط باید خوراک به آن تخصیص داده شود.

حسین زاده همچنین با اشاره به اعتراض شدید کارکنان واحد نمک زدایی شهرستان هفتگل برای تبدیل وضعیتشان از پیگیری کمیسیون انرژی مجلس برای حل این مشکل خبر داد.

نخعی: کارهای بر زمین مانده در لالی بسیار است/ وزارت نفت به مسئولیت های اجتماعی خود در مقابل مردم لالی عمل کند

همچنین مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی با اشاره به بازدید از شهرستان لالی گفت: در جریان این بازدید محرومیت ها و مشکلات مردم شهر احصا شدند. همچنین از تاسیسات انتقال آب به مزارع کشاورزی و خط انتقال آب شرب شهرستان لالی و بیمارستان شهر بازدید کردیم که هر یک مسائل و مشکلات خود را داشتند.

نخعی، لالی مسجد سلیمان

وی در ادامه افزود: علی رغم اقدامات صورت گرفته، کارهای بر زمین مانده بسیاری در شهرستان لالی وجود دارد و حل این مشکلات مستلزم همکاری و مشارکت همه ارگان ها، سازمان ها و نهادهای ذیربط از جمله شرکت های ملی نفت و گاز در قالب انجام مسئولیت های اجتماعی شان است، چرا که به نظر می رسد کم کاری هایی در این زمینه در گذشته صورت گرفته است.

بنابراین گزارش در این سفر نظارتی برخی از نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس از جمله فریدون حسنوند، مصطفی نخعی، مالک شریعتی، حسین حسین زاده، عبدالعلی رحیمی مظفری، علیرضا ورناصری و محمدطلا مظلومی آبرزگه حضور داشتند./

مهر و موم یک فروشگاه میوه و تره بار در اندیکا

  • ۲۰

رئیس صنعت، معدن، تجارت اندیکا از مهر و موم یک فروشگاه عرضه میوه و تره بار در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، مسعود بلدی گفت: گشت‌های مشترک بازرسی از اصناف مختلف اندیکا به منظور نظارت و مدیریت قیمت کالا‌های اساسی و جلوگیری از هرگونه سوداگری با حضور نماینده‌های اداره‌های تعزیرات حکومتی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، شبکه بهداشت، دامپزشکی و اماکن نیروی انتظامی ادامه دارد.

وی افزود: در این بازرسی‌ها یک واحد عرضه کننده میوه و تره بار به دلیل رعایت نکردن شیوه نامه‌های بهداشتی، بی توجهی به اخطار‌های متعدد کارشناس بهداشت محیط و وضعیت بسیار نامطلوب بهداشتی با دستور دادستان شهرستان مهر و موم شد.

بلدی ادامه داد: همچنین در بازرسی‌های مشترک از سطح بازار شهر آبژدان از توابع اندیکا، ۵ پرونده تخلف از جمله؛ گرانفروشی، درج نکردن قیمت مصرف کننده و رعایت نکردن شیوه نامه‌های بهداشتی تشکیل و جهت بررسی به تعزیرات حکومتی ارسال شد.

رئیس صنعت، معدن، تجارت اندیکا می‌گوید: وظیفه این اداره، حمایت از حقوق مصرف کنندگان است و شهروندان بهترین بازرسان در بازار محسوب می‌شوند، به همین دلیل از عموم مردم خواهشمندیم در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مراتب را به سامانه ۱۲۴ سازمان صمت گزارش دهند تا اسرع به موضوع رسیدگی شده و با متخلفان برخورد قانونی شود.

فرماندهی انتظامی اندیکا از کشف 120 کیلوگرم موسیر قاچاق خبر داد

  • ۴۴

۱۲۰ کیلوگرم گیاه دارویی غیر مجاز در شهرستان اندیکا کشف و توقیف شد.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز ، فرمانده انتظامی شهرستان اندیکا گفت: در راستای حمایت از تولید و مقابله با قاچاق کالا و ارز، ماموران پلیس امنیت اقتصادی این شهرستان حین انجام گشت زنی ۲ دستگاه خودروی پراید و پژو حامل کالای قاچاق را شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی متوقف کردند.

سرهنگ  جواد فریسات افزود: ماموران پلیس در بازرسی از بار خودروی‌های توقیفی تعداد ۱۲۰ کیلو گرم گیاهان دارویی غیر مجاز از نوع موسیر کشف شد.

وی  با بیان اینکه خودرو‌ها به همراه گیاهان مکشوفه به یگان انتظامی دلالت شدند، بیان کرد: در این رابطه ۲ متهم دستگیر و پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضائی شد.

عملیات بهسازی 35 کیلومتر از جاده عشایری تازه و سروند اندیکا بزودی به مناقصه گذاشته می شود

  • ۲۵

جاده عشایری منتهی به مناطق ییلاقی تازه و سروند در شهرستان اندیکا به زودی هموار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، تازه و سروند از جمله مناطق عشایری در شهرستان اندیکا در استان خوزستان هستند که جاده آن مشکلاتی برای ساکنان آن به وجود آورده است.

این جاده سنگلاخی است و خسارت‌هایی را به رانندگان تحمیل می‌کند، ضمن اینکه در فصول پاییز و زمستان و با بارش نخستین برف بسته می‌شود و امکان تردد از آن وجود ندارد، بطوریکه امدادرسانی فقط با بالگرد و در صورت مساعد بودن شرایط جوی امکانپذیر است.

اهالی این منطقه می‌گویند مقرر شده بود بعد از تعطیلات نوروز، عملیات بهسازی این جاده آغاز شود، اما تا به امروز اقدامی صورت نگرفته است.

به گفته اهالی تازه و سروند، آنتن دهی تلفن همراه در این منطقه مطلوب نیست و در صورتیکه کسی به صورت اورژانسی نیاز به خدمات پزشکی داشته باشد، باید بیش از ۶ ساعت مسیر تا شهرستان اندیکا را سپری کند، این در حالی است که با توسعه راه‌های روستایی و عشایری در کشور و استان خوزستان، اما روستائیان و عشایر شهرستان از جاده‌های هموار برای تردد بی بهره هستند.

مدیر کل امور عشایر خوزستان گفت: جاده تازه و سروند از جمله مناطقی هستند که به مناطق ییلاقی منتهی می‌شوند و با بارش باران و برف مسدود می‌شود و مشکلاتی برای ساکنان به وجود می‌آید.

اسکندر موسوی زاده با بیان اینکه آخرین بازگشایی مسیر با تلاش امور عشایر استان در اسفندماه پارسال انجام شده است، افزود: در حال حاضر یک دستگاه بیل مکانیکی استیجاری آماده اعزام به منطقه است و براساس برنامه ریزی‌های انجام شده، از هفته آینده این مسیر خواهد شد.

وی می‌گوید: به زودی مناقصه برای انتخاب پیمانکار طرح و اجرای عملیات بهسازی ۳۵ کیلومتر جاده عشایری تازه و سروند برگزار می‌شود، البته برای تکمیل و رفع کامل مشکلات تردد اهالی این مناطق نیازمند اعتبار‌های ملی هستیم.

موسوی زاده درخصوص اتصال این جاده به روستای احمد فداله شهرستان دزفول می‌گوید: این اقدام نیاز به اعتبار زیاد، مسیرشکافی و دریافت مجوز‌های لازم از دستگاه‌های مربوط از جمله؛ محیط زیست و منابع طبیعی بوده و طرحی زمان‌بر است.

به گفته رئیس امور عشایر خوزستان؛ بهسازی این جاده عشایری در برنامه‌های امسال پیش بینی شده و با استفاده از اعتبار‌های ملی به زودی مشکلات موجود در این زمینه مرتفع خواهند شد.

جهانفر دانش: عملیات نجات مصدوم از چاه چلویر با موفقیت اجرا شد.+ فیلم

  • ۶۱

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، جهانفر دانش از ورزشکاران رشته غارنوردی استان خوزستان با اعلام این خبر افزود: عملیات امداد و نجات مصدوم در چاه چلویر بخش سوسن شهرستان ایذه توسط تیم غارنوردی استان خوزستان در روز جمعه  ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ اجرا شد.

 

 

 وی افزود: عملیات نجات  توسط تیم غارنوردی استان خوزستان و به فرماندهی استاد یاوری مربی بین المللی و ریس کمیته غارنوردی کشور و  از مسئولین تیم های  عملیات امداد و نجات هلال احمر کشور با موفقیت در روزهای پنج شنبه و جمعه انجام شد و فرد مصدوم به سلامت از غار خارج شد.

 

 

دانش افزود: برای انجام این عملیات نجات  ابتدا الگوی اولیه عملیات نجات طرح ریزی شد و در سالن  مسابقات نفت اهواز شبیه سازی و تمرین شد سپس در  غار بدون هیچ گونه خطا  و آسیب با موفقیت اجرا شد 

وی افزود: این عملیات از نظر فنی به بهترین نحو  انجام گرفت.

 

 

بیان احساسات در قالب شعر به خشک شدن یک درخت خاطره انگیز بن در اندیکا

  • ۱۹۰

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، گیاهان بطور اعم و درختان بطور خاص نسبت به تغییرات اقلیمی و محیطی خود واکنش نشان می‌دهند. درختان میتوانند بمانند آرشیوی تغییرات محیطی محل رویش خود را حفظ نمایند. یکی از این درختان، درخت بن است که در مسیر کوچ عشایر در تنگ سرد للر شهرستان اندیکا قرار دارد و بعد از سالها احتمالا بخاطر تغییرات اقلیمی و خشکسالی خشک شده است. در همین راستا عده ای از شاعران محلی منطقه با یادآوری خاطراتی که از این درخت داشتند شعرهای کوتاهی در وصف آن سرودند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به قطار امید مسجدسلیمان که پس از سال ها نومیدی راه افتاده است ، سنگ نزنید!

  • ۲۸

سید علیرضا سید حیات غیب :

 همه ی مردم ایران زمین می دانند که مسجد سلیمان چه گذشته ی درخشانی داشته و چگونه چون نگینی در کشور می درخشید ؛ شهری که اولین هایش می‌ خواندند ؛ شهری که در روزگارانی اولین مامن کارجویان سراسر کشور بود ؛ شهری که سفره ی گسترانیده اش برای همگان زبانزد بود ؛  ولی چه حیف که به مرور زمان بی مهری ها دید ، شهری که  بی توجهی ها بارها می رفت به سرنوشت نفت سفید و... گرفتار آید و باحتضار کشانده شود.! شهری که تنها و بی پناه ماند و گذشته اش به باد فراموشی سپرده شد ؛ بله مسجدسلیمان؛ شهری که اکنون رکوردار بیکاری و ناداری در کشور گردیده است.!

شهری که آمار غیر قابل باور خودکشی جوانانش از سر بیکاری و ناداری ، دل علما و اساتید نامی کشور را بدرد آورد و یادمان نرفته آن هنگام که علامه ی بزرگ‌ جناب آقای جوادی آملی کلاس درسش را با شنیدن خبری در این راستا تعطیل و زانوی غم بغل گرفت و از وضع موجود گلایه ها کردند و افسوس و ندای وااسفا سردادند!

 

ولی خواست خدا و تقدیر این شهر ، بگونه ای رقم خورد که مهرش در دل فرزندان رشیدش بنشیند ، به گونه ای که بانگ برآورند که مسجدسلیمان بزرگ ، قامت خم نکن  ، که ما هستیم.

بله در همین ورطه ی نیستی بود که مردی با همتی بلند پای به میدان گذاشت و علیرغم وجود همه ابرهای تیره و تار نومیدی  و همه نوحه سرایی های و شعارهای شکننده حاسدان و نومیدان ، تمامی سرمایه ی مادی و معنوی و حیثیتی خود را بمیدان آورد و در منطقه ای که دیگران بیابانش می خواندند وباوری به بالندگی اش نداشتند ، آستین همت بالا زد و بنیان پتروشیمی را بنا نهاد ؛ بامید کاشت بذر امید در مسجدسلیمان بزرگ (مسجدسلیمان ، اندیکا ، لالی ، گلگیر ، هفتکل)

بله آقای دکتر یوسف داودی را می گویم ؛ فرزند سر بلند و سرافراز ایل و استان و کشور.

 دکتر یوسف داودی آمد تا کاری کند کارستان ، آمد و در  هنگامه ی حضور هر از گاهی پای دیگران را به منطقه کشاند ، از وزیر و وکیل و رئیس جمهور و ... و همه و همه آمدند و در محل همت باورنکردنی ایشان را در زمانه ی سخت تحریم و جنگ اقتصادی ستودند... و همگی هم قول و تعهد بنای پتروپالایش بختیاری را برای ایجاد اشتغال و کاستن از فقر مفرط منطقه دادند...

قول دادند بامید نان ، نان برای مردمی که کمترین حقوقشان ،  اشتغال بوده و خواهد بود.

با ایثار دکتر یوسف داودی ، پتروشیمی راه افتاد و تعدادی از جوانان این دیار به قافله ی تولید و امید و اشتغال و حس خوب مفید بودن پیوستند و صد البته از ابتدا و با قول و قرار مدیران درجه یک کشور این مهم ، همه ی کار نبود و بنا بر ایجاد و احداث پترو پالایش بود ، پتروپالایشی که همه ی امید جوانان مسجدسلیمانی گردبد ، پتروپالایشی که قرار بود ، چندین هزار نفر از جوانان منطقه را بکار بگیرد...

همگان می دانیم فرد فاقد شغل یا همان شخص بیکار ، اگر بیمه و مقرری بیکاری ماهانه هم دریافت دارد ، ولی مشغول کاری نباشد ، از حس مفید بودن و مولد بودن محروم است و این آفت روحی و روانی است که فرد و جامعه را به  وادی افسردگی و عصبیت می کشاند.

 

صاحب نظران علوم اقتصادی و اجتماعی بصراحت و موکدا" می گویند: عدالت اجتماعی ، دو دشمن بزرگ و اصلی دارد ، بیکاری و تورم.

اشتغال پنج هزار نفر در پترو پالایش مسجدسلیمان،  یعنی جمعیتی سی هزار نفره سر سفره ای می نشینند که با دسترنج حاصل از اشتغال خود گسترانیده شده است....

این عظمت و اتفاق زندگی ساز با جمع آوری سی میلیون متر مکعب گاز در حال سوختن  و جلوگیری از هدر رفتن انرژی و پیشگیری از آلودگی محیط زیست و فضای منطقه حادث می شود.

از دیگر ثمرات پتروپالایش بختیاری ،  صرفه جویی در انرژی و تولید گاز متان برای دیگر صنایع کشور و درآمدی چند میلیارد دلاری در سال برای کشوراست.

این مهم تنها با سرمایه گذاری  سه میلیارد دلاری میسر می شود.

 

تاکید و تکرار می کنم ، پنج هزار شغل مستقیم و پانزده هزار شغل غیر مستقیم ، یعنی دگرگون نمودن چهره شهر .

و اینجا جای بسی حیرت است با این همه مولفه های مثبت و  تاکید بالاترین مقام کشور ، مقام معظم رهبری در مورد تولید و اشتغال و کار آفرینی ؛ چرا این همه تعلل و سنگ اندازی صورت می گیرد؟!

 چه اراده و نیتی  می خواهد قطار امیدی که توسط برادر داودی راه افتاده است را با سنگ پراکنی متوقف کند.؟!

 

سخن از قطاری است که مردمانی با اصالت  به آن امیدها بسته اند که تا مقصد نه تنها متوقف نگردد و از سرعتش کاسته نشود ؛ بل بنا به نیاز شدید مردم منطقه و پیشگیری از هدر رفت بیشتر منابع ، سرعت هم بگیرد.

 

خلاصه دلخواسته ی مردمان این دیار ، شهری که روزگاری شهر اولین ها بود و شیره ی جانش را برای رفاه  سایر جغرافیای ایران عزیز پیش کش نمود ،  پرهیز از نگاه مغرضانه و غیر منصفانه است.

نادیدن این مردم و وضعیت زندگی و حقشان در اشتغال-- در حالی که همه چیز مهیاست-- ، بی اخلاقی ، غیرمنطقی و غیر عقلایی است و هرگونه کم کاری و یا خدای ناکرده سنگ اندازی در هر دو سرای عقوبت و فرجامی سخت دارد.

امید آنکه همگان همت کنند و به مصلحت جامعه و انقلاب و ولی نعمتان خود ، آستین همت بالا زنند و شاهد شکوفایی این قطب صنعتی گردیم.

دوباره از دلخواسته های مردمان با اصالت و نیکو سیرت شهرمان خواهم نوشت.

آخرین وضعیت بازسازی منازل زلزله زده اندیکا

  • ۳۹

خوزستان مدیر کل بنیاد مسکن خوزستان گفت: تاکنون عملیات اجرای سقف و دیوارچینی بیش از ۵۰ درصد واحدهای آسیب دیده در زلزله اندیکا که بیش از ۴۰۰ واحد هستند، اجرایی شده است.

حسین جنتی در خصوص آخرین اقدامات در اندیکا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تاکنون عملیات اجرای سقف و دیوار چینی بیش از ۵۰ درصد از واحدهای آسیب دیده در زلزله اندیکا که بیش از ۴۰۰ واحد هستند، اجرایی شده است.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز به نقل از ایسنا، وی افزود: تلاش همه نیروهای عملیاتی در منطقه این است که با ۵۰ دستگاه ماشین آلات سنگین و ۵۰ اکیپ اجرایی کار بازسازی مناطق زلزله زده اندیکا را به اتمام‌ برسانند.

مدیر کل بنیاد مسکن خوزستان گفت: براساس برنامه اجرایی و زمان بندی شده عملیات بازسازی واحدهای آسیب دیده در زلزله اندیکا تا پایان خردادماه به اتمام‌ می رسد.

جنتی در خصوص تسهیلات ارائه شده به واحدهای ساختمانی ادامه داد: ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات برای ساخت واحدها و ۶۰ میلیون تومان بلاعوض به این واحدها پرداخت می شود.

وی افزود: در صورتی که مردم آورده داشته باشند و در ساخت مشارکت کنند قطعا شاهد سرعت بخشیدن به پیشرفت فیزیکی واحدها خواهیم بود.

مدیر کل بنیاد مسکن خوزستان گفت: تاکنون واحدهای ۶۰ متری که بنیاد مسکن در حال ساخت آن ها است، در حد سفت کاری هستند و امیدواریم با همکاری نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد شاهد افزایش پیشرفت فیزیکی این واحدها باشیم.

جنتی عنوان کرد: سهمیه مشخص شده برای بنیاد مسکن جهت بازسازی واحدهای آسیب دیده ۹۸۰ واحد است. طبق درخواستی که از وزارت کشور انجام شده‌ و در صورت تصویب هیات دولت، ۱۹۵۰ واحد توسط بنیاد مسکن خوزستان بازسازی خواهد شد.

برگزاری کلیه مراسمات شادی و عزا در طول روز در شهرستان اندیکا ممنوع اعلام شد

  • ۵۱

 ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اندیکا با صدور اطلاعیه ای از ممنوعت برگزاری مراسمات شادی و عزا در طول روز به جهت حفظ حرمت ماه مبارک رمضان و پرهیز از روزه خواری خبر دادند.

متن اطلاعیه به شرح زیر می باشد : 

"بِسْمِ ٱللَّٰهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِیمِ"
یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ(آیه ۱۸۳ سوره بقره)
ای افرادی که ایمان آورده اید ! روزه بر شما واجب شده ، همان گونه که بر کسانی که قبل از شما بودند واجب شد تا پرهیزکار شوید.

باسلام و احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما مردم شریف شهرستان اندیکا
احتراما به استحضار می رساند طبق مصوبه ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اندیکا ، مقرر گردید از روز پنجم ماه مبارک رمضان به بعد کلیه مجالس فاتحه و جشن های عروسی در طول روز مطلقاً ممنوع باشند و  به صرف افطار منعقد گردند. در صورت برگزاری مجالس در طول روز و یا روزه خواری در تایم منتهی به اذان مغرب با افراد خاطی (صاحب مراسم، خوانندگان، آشپز و کلیدار مسجد یا حسینیه) برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

لازم به ذکر است طبق ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی روزه خواری در ملاءعام در ماه مبارک رمضان منجر به حبس از 10 روز تا 2 ماه یا  74 ضربه شلاق خواهد شد.

از عموم شهروندان تقاضا می‌شود ضمن حفظ حرمت ماه مبارک رمضان، از روزه خواری فردی و گروهی اعم از مجالس فاتحه و جشن عروسی ، اعم از مسافر و مریض در طول روز به شدت پرهیز و مجالس خود را به صرف افطار برنامه ریزی نمایند. 

ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اندیکا