پایگاه خبری آستاره نیوز

اخبار شهرستان مسجدسلیمان، شوشتر، گتوند و اندیکا

اندیکا موبایل

معاون درمان وزیر بهداشت: ماندگاری پزشکان در نقاط گرمسیری را ارتقا می دهیم تاسیس بیمارستان محله ای در هفتگل و اندیکا

  • ۱۶۵

 

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در تلاش هستیم عدد ماندگاری پزشکان را در جاهای گرمسیری مانند استان خوزستان و شهرستان مسجدسلیمان را ارتقاء بدهیم که در حق پزشکی ظلمی نشود چون عدد ماندگاری اینجا با مناطق خوش آب و هوا یکی است که این ما به تفاوت باید تغییر پذیرد.

به گزارش پایگاه خبری آستاره نیوز، جلسه بررسی مشکلات و معضلات شبکه بهداشت و درمان شهرستان مسجدسلیمان با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی در این شهرستان برگزار شد.

این جلسه با حضور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، سرپرست شبکه بهداشت و درمان، نماینده مجلس شورای اسلامی در بیمارستان ۲۲ بهمن صورت پذیرفت.

شاخص عمل جراحی در مسجدسلیمان پایین است

دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این جلسه اظهار کرد:  زمانی که در شهری مانند مسجدسلیمان که جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر دارد مشاهده شود تعداد عمل های جراحی انجام شده در بیمارستان آن با وجود چنین امکاناتی کم است باید علل این مسئله بررسی شود.

وی در ادامه بیان کرد: ممکن است عواملی چون عدم رضایت مندی مردم از بیمارستان، عدم تمایل جراح به انجام کار، مسائل مالی و یا هر عامل دیگری مطرح باشد.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: جایی که ۶ اتاق عمل، ۲۰ متخصص جراح  داشته باشد تعداد ۴۰۰ عمل جراحی آن در ماه  قابل قبول نیست و شاخص خوبی نیست.

وی اضافه کرد: شهرستان هایی در کشور با این تعداد جمعیت هستند که با وجود پایین بودن تعداد اتاق جراحی، ولی آمار عمل های انجام شده آن به یک هزار نفر نیز می رسد.

دکتر جان بابایی ادامه داد: در ارتباط با مسجدسلیمان که فاصله آن تا مرکز استان نزدیک نیست و دسترسی مردم به امکانات آن جا راحت نمی باشد باید ریشه یابی کنیم در چنین بیمارستانی که نسبتا خوب است و شرایط بدی ندارد.

راه اندازی کلینیک ویژه در مسجدسلیمان

وی یادآور شد: چرا در بیمارستان مسجدسلیمان که ۶ اتاق عمل و ۱۲  تخت آی سی یو دارد، ۳ تا ۴ تخت آن خالی است.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: این نشان می دهد که احتمالا عمل های جراحی صورت گرفته توسط رشته های دیگر به ندرت انجام می شود که تخت های آی سی یو پر نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: این موضوع می تواند به این معنی باشد که بیمار پذیری آن پایین است و مردم مسجدسلیمان به جاهای دیگری برای درمان بیماری های خود می روند.

دکتر جان بابایی خاطرنشان کرد: یکی از عناصر مهم برای تامین بیماران مورد نیازی که باید مورد عمل جراحی قرار بگیرند کلینیک ویژه است وقتی که کلینیک ویژه تعطیل باشد تعداد بیماران  برای ارجاع به اتاق عمل کم است در حالی که انتظار می رود تعداد اعمال جراحی آن بالا باشد.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: وقتی که کلینیک ویژه صبح تعطیل است این انتظار هم می رود که تعداد عمل های جراحی پایین باشد.

بخش NICU مسجدسلیمان هر چه زودتر باید راه اندازی شود

وی ادامه داد: شاید ۱۰ درصد بیماران اورژانسی باشند، ۸۰  تا ۹۰ درصد بیماران از درمانگاه و کلینیک ویژه به اتاق عمل می روند پس با تعطیلی این بخش در شیفت صبح انتظار نداشته باشید تعداد عمل های جراحی بالا رود.

دکتر جان بابایی گفت: پرسنل بیمارستان بزرگترین سرمایه هستند و دولت نیز این بیمارستان و تجهیزات را در اختیار شما قرار داد این جلوه خوبی ندارد مردم برای یک جراحی  به جای دیگری بروند.

وی  یادآور شد: با توجه به اینکه گفته می شود این شهر در منطقه ضریب سه پنجم قرار دارد باید خلل و کمبود نیروی انسانی آن حل شود.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  تصریح کرد: بحث مربوط به راه اندازی بخش NICU هر چه زودتر باید راه اندازی شود، درمانگاه را باید حتما فعال کنیم که بیماران بیشتری به اتاق های عمل ارجاع داده شوند.

دکتر جان بابایی خاطرنشان کرد: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته شده در ارتباط با بیمارستان قدیم مسجدسلیمان نیاز است یک مرکز در آن جا دایر شود.

راه اندازی مرکز خدمات اورژانسی شبانه روزی

وی افزود: اما واقعیت این است اگر بخواهیم یک بیمارستان مانند این بیمارستان جدید تاسیس کنیم با توجه به هزینه های هنگفتی که در بردارد کاری زمان بر خواهد بود و مردم مدت زیادی را باید انتظار بکشند که با وجود چنین شرایطی  این کار صحیحی نیست.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: بنده به عنوان یک کارشناس این پیشنهاد را می دهم می توان در بیمارستان قدیم مسجدسلیمان با تاسیس یک مرکز که خدمات اورژانسی شبانه روزی به مردم شود.

وی اضافه کرد: همچنین قسمتی از کلینیک ویژه نیز به آنجا منتقل شود تا با این اقدام مردم از خدمات متخصصین و تخت های تحت نظر آن جا بهره مند شوند تا نیازی نباشد که برای استفاده از این امکانات مسیر طولانی را طی کنند و می توانند خدمات شبانه روزی را در این مرکز دریافت کنند.

دکتر جان بابایی افزود: اگر تلاش شود این پروژه هرچه زودتر راه اندازی شود که مردم راضی شوند بسیار نتیجه بخش خواهد بود چرا که مردم از این وضعیت خسته شدند.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در زمان وزارت دکتر هاشمی هماهنگ کردیم در شهرستان هایی چون هفتگل و اندیکا بیمارستان محله ای تاسیس کنیم.

پیگیری برای افزایش آمبولانس ها و متخصصین مسجدسلیمان

وی بیان کرد: البته این بیمارستان ها این گونه نیستند که فقط درمانگاه باشند بلکه  مجهز به اتاق عمل، آزمایشگاه، رادیولوژی شبانه روزی و اورژانس و واحدهای کلینیک متخصص سرپایی هستند.

دکتر جان بابایی تصریح کرد: در حال حاضر نقشه این ساختمان ها طراحی شده و قرار است در ارتباط با این دو شهرستان هفتگل و اندیکا جلسه ای صورت بگیرد البته یک تفاهم نامه اولیه نیز با بنیاد جانبازان داریم که قرار بود کار را شروع کنند و ما منتظر این اقدام هستیم.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش پایانی سخنان خود عنوان کرد: بحث افزایش تعداد آمبولانس ها و متخصصین شهرستان مسجدسلیمان را در اسرع وقت پیگیری خواهیم کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم عدد ماندگاری پزشکان را در جاهای گرمسیری مانند استان خوزستان و شهرستان مسجدسلیمان را ارتقاء بدهیم که در حق پزشکی ظلمی نشود چون عدد ماندگاری اینجا با مناطق خوش آب و هوا یکی است که این ما به تفاوت باید تغییر پذیرد.

انتهای پیام /

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی